Pierwsze multimedialne telefony już są

Kilkuletnie obietnice producentów telefonów komórkowych zapowiadających pojawienie się nowej generacji aparatów oferujących wideokonferencje, ultraszybki przesył danych i wiele innych opcji ułatwiających komunikację, stały się rzeczywistością.

Na 30.05.2001 roku została ustalona przez japońskiego operatora NTT DoCoMo, data uruchomienia serwisu sieci telefonii komórkowej trzeciej generacji (3G). Wraz z działającymi od zeszłego roku w kilku sieciach południowo-koreańskich usługami szybkiego transferu danych (tzw. '2,5G services'), nowa generacja telefonów komórkowych stała się w końcu rzeczywistością.

NTT DoCoMo oferuje ponad czterem tysiącom subskrybentów, pragnących wziąć udział w czteromiesięcznym próbnym serwisie, wybór dwóch modeli telefonów komórkowych lub modemu PC Card. Największe wrażenie robi aparat P2101V, produkt firmy Matsushita Electric Industrial (znanej lepiej pod nazwą Panasonic) zaopatrzony w kamerę wideo umożliwiającą przeprowadzanie konferencji 'w ruchu'. Kamera jest tak dobrze ukryta w urządzeniu, że dopiero po dobrej chwili można ja dostrzeć pomiędzy dwoma połówkami składanego jak muszla telefonu.

Drugim modelem oferowanym przez NTT DoCoMo jest N2001 opracowany przez firmę NEC, który w większym stopniu przypomina aparaty obecnej generacji stosowane w serwisie i-mode, ale także obsługuje przesył danych z prędkością 384kbps po podłączeniu do komputera. Podobnie jak pozostałe aparaty i-mode, telefon wyposażony został w duży, kolorowy wyświetlacz LCD, a w czasie korzystania z usług i-mode oferuje prędkość 64kbps czyli sześć razy wiekszą od obecnie dostępnych usług tego typu. Z kolei modem PC Card P2401 został zaprojektowany przez Matsushitę dla osób pragnących wysyłać i odbierać duże ilości danych 'w ruchu' czy spoza biura. Karta typu 'all-in-one' posiada wszystko co potrzebne, aby dostać się do Sieci i nie wymaga połączenia z telefonem. NTT DoCoMo przeprowadza ankiety wśród zainteresowanych serwisem 3G, z których wynika do tej pory, że 60% subskrybentów wybiera telefon wideokonferencyjny Matsushity, 30% model NEC, a 10% pragnie korzystać z modemu PC Card.

W Korei Południowej, gdzie serwis komórkowy 2,5G został uruchomiony pod koniec zeszłego roku, pierwsza generacja używanych aparatów niewiele różniła się od tradycyjnych telefonów głosowych, z wyjątkiem wsparcia dla szybkiego przesyłu danych. Ale wraz z pojawieniem się sieci CDMA2000, która oferuje odbiór i wysyłanie plików z prędkością 144kbps, nowe aparaty musiały pojawić się na rynku. Firma Samsung Electronics wprowadziła pierwszy komercyjny model telefonu komórkowego, który w pełni wykorzystuje oferowane prędkości do transmisji materiałów wideo. Aparat posiada dwucalowy wyświetlacz LCD będący w stanie zaprezentować maksymalnie 200 tysięcy kolorów oraz obsługuje opcje 'video-on-demand' i 'audio-on-demand'. Poza tym zaopatrzony jest w dekoder wideo MPEG-4 oraz wbudowany stereofoniczny odtwarzacz audio. W trybie tekstowym telefon jest w stanie wyświetlać do 12 linii tekstu, a interfejs Windows pozwala na wygodną edycję książki numerów o pojemności do 2,400 zapisów.

www.nttdocomo.co.jp


Zobacz również