Pierwsze pirackie HD DVD w sieci BitTorrent

W sieci BitTorrent pojawiła się pierwsza piracka kopia filmu wydanego na płycie HD DVD. Plik .EVO z filmem "Serenity" zajmuje 19,6 GB i może być odtworzony za pomocą większości popularnych aplikacji do oglądania filmów DVD, np. PowerDVD.

Skopiowany z płyty HD DVD materiał wideo zakodowany został w formacie MPEG-4 VC-1. Niecałe trzy tygodnie upłynęły więc od czasu, kiedy to użytkownik forum Doom9 ukrywający się pod pseudonimem Muslix64 poinformował o złamaniu zabezpieczeń stosowanych na tego typu nośnikach. Przypomnijmy, iż do obejścia systemu AACS (Advanced Access Content System) posłużył mu napisany przez niego w Javie program BackupHDDVD.

Aby skopiować zabezpieczony systemem AACS film z płyty HD DVD, należy posiadać stosowny dla każdego tytułu klucz kryptograficzny. Nie wiadomo jednak, w jaki sposób piraci weszli w posiadanie klucza w omawianym przypadku, gdyż z najnowszych informacji wynika, iż BackupHDDVD nie ma takiej funkcji. Gdyby okazało się, że za ujawnienie kluczy odpowiedzialne jest oprogramowanie odtwarzające, wydawane w przyszłości na płytach HD DVD filmy być może będą wymagać aktualizacji oprogramowania.

Czytaj również: "Forumowicz złamał zabezpieczenia HD DVD?