Pierwsze testy P4 z szyną 800 MHz

Znane są już pierwsze wyniki testów najnowszego duetu Intela – procesora P4 3,0 GHz z szyną systemową 800 MHz i chipsetu i875P (Canterwood). Praca z szyną 800 MHz oznacza, że idealnym partnerem dla procesora są pamięci DDR400, na płytach z Canterwoodem pracujące w trybie dwukanałowym.

Dotychczas najwydajniejsze pecety bazujące na podzespołach Intela pracowały z szyną 533 MHz i pamięciami DDR266 (chipset GraniteBay). Intel zaprzepaścił jednak szansę popularyzacji tego chipsetu wprowadzając właśnie nowocześniejsze układy Canterwood i Springdale do sprzedaży. Oba pozwalają na obsługę procesorów z FSB 800 MHz. Pierwszym układem tego typu jest P4 3,0 GHz (revision "C"). Procesor, oprócz pracy z szybszą szyną systemową nie różni się niczym od swojego poprzednika P4 3,06 GHz (revision "B"). Nowy układ obsługuje oczywiście wielowątkowość, wyposażony jest w 512 KB pamięci podręcznej drugiego poziomu i 144 instrukcje SSE 2. Przyspieszona o 266 MHz (w stosunku do FSB 533) szyna systemowa pozwala na osiągnięcie przepustowości na poziomie 6,4 GB/s.

Układ chłodzenia dołączany w komplecie z nowym P4 ma miedziany rdzeń, który poprawia przewodnictwo ciepła. Z pierwszych wyników testów można wysnuć wnioski, że nowy chipset jest sporo wydajniejszy niż pierwsze dwukanałowe dzieło Intela – GraniteBay. Chipset zoptymalizowano pod kątem współpracy z procesorami z funkcją wielowątkowości. Dodatkowo układ otrzymał wsparcie technologii nazwanej przez Intela "Performance Acceleration Technology" (PAT), która ma przyspieszać pracę systemu. Chipset obsługuje takie funkcje jak: kontrola napędów SerialATA-150, USB 2.0, AGP 8x oraz gigabitowych sieci LAN. Kontroler SerialATA zintegrowano z mostkiem południowym ICH5. Ważną informacją jest to, iż do chłodzenia mostków nie potrzeba aktywnego chłodzenia. Wystarczą solidne radiatory, co nie jest bez znaczenia przy coraz głośniejszych pecetach.

W syntetycznych testach typu SiSoft Sandra 2003 system Canterwood/P4 3,0 GHz wypada podobnie jak jego poprzednik, czyli i845PE/P4 3,06 GHz. W teście jednostek zmiennoprzecinkowych nowy procesor wypada jednak o 800 Mflopów lepiej niż wersja z chipsetem 845PE i aż 1700 Mflopów w teście FPU uwzględniającym wykorzystanie instrukcji SSE 2.

W testach growych wydajność procesora najlepiej mierzyć w niskich rozdzielczościach gdzie ograniczeniem nie są możliwości karty graficznej. P4/C osiągnęło w Quake III Arena 390 fps (640x480), podczas gdy system P4/PE "wycisnął" tylko 349 fps. Różnica 50 klatek, przy obniżonej częstotliwości taktowania o 60 MHz jest więc miażdżąca.

W Serious Sam 2 w identycznej rozdzielczości co w Quake III Arena, nowa konfiguracja pozwoliła na osiągnięcie 140 fps. Starszy Intel pozwolił na wyciśnięcie jedynie 124 fps.

Różnice w 3DMark2001 SE nie były już tak drastyczne i wyniosły 1000 pkt. Model 3,0 GHz osiągnął 16400 pkt, a wersja 3,06 GHz 15430 pkt.

W Unrealu 2003 (Flyby Antalus) najnowsza konfiguracja osiągnęła 236 klatek/s, a starsza 209.

Jak widać, wzrost wydajności nowego duetu Intela jest znaczny. Pamiętać należy, że Canterwood to nie jest rozwiązanie przeznaczone dla domowego użytkownika. Przewidziano je do zastosowań profesjonalnych w szybkich stacjach roboczych. Dla domowego użytkownika Intel przygotował chipset Springdale. Różni się on od Canterwooda m.in. nieobecnością technologii PAT oraz brakiem obsługi pamięci z kontrolą parzystości.

Z ostatniej chwili

Intel wstrzymał dystrybucję procesorów P4 3,0 GHz. George Alfs, rzecznik prasowy Intela poinformował, że firma ma kłopoty z bardzo niewielką ilością nowych procesorów. Nie podano szczegółów odnośnie wykrytych problemów. Jednocześnie Intel stwierdził, że chipsety i875P są pozbawione jakichkolwiek wad.


Zobacz również