Pierwsze wrażenia

Na kilka dni przed zamknięciem numeru do redakcji trafiła ostateczna wersja nowej Nokii 7650, pierwszego na rynku modelu z wbudowanym aparatem cyfrowym.

Na kilka dni przed zamknięciem numeru do redakcji trafiła ostateczna wersja nowej Nokii 7650, pierwszego na rynku modelu z wbudowanym .

Jej klawiatura została schowana pod część z zamontowanym wyświetlaczem. W razie potrzeby można ją wysunąć. Charakterystycznym elementem jest duży, kolorowy, niedotykowy wyświetlacz o bardzo dobrej jakości. Do poruszania się po menu służy bardzo dobrze skonstruowany joystick - naciskając go (co powoduje uruchomienie zaznaczonej funkcji), nie mamy obaw, że kursor przesunie się w inne miejsce, jak np. w telefonie Sony Ericsson T68.

Układ menu zdziwi nawet osoby od dawna mające telefon Nokii. Do niektórych funkcji dotrzeć można tylko w jeden sposób, co nie zawsze jest wygodnym rozwiązaniem. Model 7650 obsługuje system operacyjny Symbian, dzięki czemu użytkownik sam może wgrywać aplikacje do telefonu. Niestety, miejsca na nowe programy, zdjęcia i wpisy tekstowe jest mało - 3,6 MB. Pamięci tej nie da się rozszerzyć.

Aparat cyfrowy wbudowany w telefon potrafi zrobić zdjęcia w rozdzielczości 640x480 pikseli. Jakość ich jest zadowalająca. Zapisaną fotografię można wysłać MMS-em do innego abonenta sieci komórkowej lub zapisać jako logo powitalne. Można powiązać fotografię z wpisem w książce telefonicznej i będzie się ona pojawiać, gdy zadzwoni wybrana osoba.

Nokia 7650 umożliwia komunikację z innymi urządzeniami przez Bluetooth i IrDę oraz połączenie się z Internetem dzięki GPRS, HSCSD lub CSD.

W opisywanym telefonie zainstalowano słownik T9, upraszczający wpisywanie informacji z małej klawiatury komórkowej, ale lepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie dotykowego wyświetlacza i systemu rozpoznającego pismo. Słownik T9 włączyć można nie tylko podczas edycji SMS-ów, lecz także podczas uzupełniania dowolnego pola tekstowego.

Szkoda, że oprócz klienta poczty, kalkulatora oraz przelicznika walut i miar nie zainstalowano innego . Trzeba je odnaleźć w Internecie i doinstalować samemu.

Nokia 7650, tak jak Communicator, pozwala na przypisanie dowolnej zapisanej melodii czy nagrania z dyktafonu jako dzwonka. Z ciekawych funkcji wymienić można system wykrywający poziom oświetlenia w pomieszczeniu i ustawiający do niego jasność wyświetlacza oraz detektor wyłączający system głośnomówiący, gdy użytkownik zbliży telefon do ucha.

Opisywany telefon umożliwia przypisanie etykiety głosowej osobie z książki telefonicznej. Niestety, za pomocą poleceń głosowych nie da się zmienić profilu dźwiękowego telefonu czy też uruchomić określonej aplikacji. Numery zapisane w pamięci aparatu znajdują się w innej książce telefonicznej niż te na karcie SIM. Gdy wysyłasz SMS, Nokia nie korzysta z numerów zapisanych na karcie SIM, dlatego należy skopiować je do telefonu.

Naładowane baterie Nokii 7650 starczają na mniej więcej dwa dni intensywnego wykorzystywania telefonu (robienie zdjęć, rozmowy, wysyłanie MMS-ów).