Pierwsze wrażenia z Office 2016 IT Pro and Developer Preview

Najnowsze wydanie popularnego pakietu MS Office pojawiło się 16 marca w wersji IT Pro and Developer Preview. Jakie przynosi zmiany dla użytkowników?

Wersja ta dostępna jest dla każdego posiadacza subskrypcji Office 365 ProPlus oraz planów Office 365 Enterprise E3 oraz Office 365 Enterprise E4. W stosunku do Office 2013 nie ma zbyt wielu widocznych zmian, jak jednak napisał to na firmowym blogu Kirk Koenigsbauer, wersja Preview nie posiada jeszcze wszystkich funkcji i zmian, jakie mają pojawić się w finalnej edycji. Póki co zmieniono schemat kolorystyczny - dla edytora Word jest to błękit, zieleń dla Excela, a czerwień dla PowerPoint. Outlook i Visio mają barwy jasnoniebieskie.

Pierwsze wrażenia z Office 2016 IT Pro and Developer Preview

Word w Office 2016

Wstążka nie uległa zmianom, ale w interfejsie pojawiło się za to specjalne okienko, w którym można wpisać słowo kluczowe, aby zyskać podpowiedź dotyczącą wykorzystania możliwości pakietu. W okienku zapamiętane zostają wszystkie dokonane wpisy, więc z biegiem czasu wystarczą tylko pierwsze wyrazy, aby pokazała się lista podpowiedzi użytych wcześniej. W kliencie poczty Outlook doszło do wielu zmian technicznych (jak wprowadzenie protokołu MAPI-HTTP) oraz poprawek w znanych funkcjach. Gdy chce się dołączyć do e-maila plik, można skorzystać z listy plików używanych w trakcie pracy z każdym elementem pakietu Office. Do tego Outlook dostosowuje się automatycznie do rozmiaru wyświetlacza, na którym jest przeglądany.

Pierwsze wrażenia z Office 2016 IT Pro and Developer Preview

Outlook z listą ostatnio używanych plików

Jak że jest to wydanie pakietu dla sektora IT, wprowadzono technologię Data Loss Protection (Ochronę przed wyciekami) dla narzędzi Word, PowerPoint i Excel. Admini będą w stanie kontrolować i zarządzać dokumentami użytkowników oraz grup użytkowników. W Visio dodano natomiast rozwiązanie Information Rights Management (IRM), czyli Zarządzanie prawami do informacji. Umożliwia ono ochronę diagramów online, a także offline. I na tym lista nowości się kończy, mam jednak nadzieję, ze w wydaniu dla użytkowników domowych pojawi się nieco więcej nowych elementów.