Pierwsze wydanie OpenOffice.org Aqua

Pojawiła się pierwsza wersja testowa darmowego pakietu biurowego OpenOffice.org, przeznaczona dla systemu MacOS X. Dlaczego pierwsza, skoro były już wersje działające na komputerach z jabłuszkiem? Owszem, ale nie wykorzystywały natywnego interfejsu użytkownika Aqua i wymagały instalacji podsystemu X11.

Ponieważ jest to bardzo wczesna wersja alpha, to nie należy oczekiwać cudów - do pełnej funkcjonalności brakuje jeszcze bardzo dużo, a program nie nadaje się nawet do prostego użytku domowego dla niewymagających użytkowników. W obecnej postaci między innymi nie można drukować, programu nie można uruchomić z współdzielonego folderu i błędem kończy się jego zamknięcie. Oprócz tego nie działa jeszcze schowek, eksport do formatu PDF i wiele, wiele innych funkcji. Pełną listę niedoróbek można znaleźć w systemie śledzenia błędów.

OpenOffice.org Aqua

OpenOffice.org Aqua

W najbliższym czasie będą pojawiać się kolejne wydania testowe wersji Aqua, natomiast nie planuje się na razie przerwania prac nad wersją X11, która będzie nadal rozwijana, testowana i udostępniana użytkownikom.

Ze strony projektu można pobrać wersje OpenOffice.org Aqua zarówno dla nowych maków opartych na Intelu, jak i dla starszych, z procesorami PowerPC. Na razie dostępne są cztery wersje językowe: angielska, niemiecka, francuska i japońska. Zespół pracujący nad natywną wersją dla systemu MacOS X zamierza do końca bieżącego roku udostępnić w pełni funkcjonalną wersję beta.

Więcej informacji.