Pierwszy Czech skazany na więzienie za piractwo

W Czechach zakończył się właśnie proces przeciwko mężczyźnie, który nielegalnie udostępniał muzykę za pośrednictwem sieci P2P. Skazano go na 7 miesięcy pozbawienia wolności - to pierwszy proces u naszych południowych sąsiadów, który zakończył się skazaniem internetowego pirata na karę więzienia.

Oskarżycielami posiłkowymi w tej sprawie byli przedstawiciele czeskiego oddziału Międzynarodowej Federacji Przemysłu Muzycznego (IFPI). Szacują oni, iż działalność skazanego spowodowała, że działające w Czechach koncerny muzyczne poniosły straty rzędu miliona czeskich koron (czyli ok. 35 tys. euro).

"Mam nadzieję, iż ten wyrok uświadomi niektórym internautom, że Internet nie jest środowiskiem anonimowym. Od miesięcy staraliśmy się przekonać użytkowników P2P, jakie są konsekwencje nielegalnych działań - teraz mogą sami się przekonać" - mówią przedstawiciele IFPI.

Organizacja poinformowała też, iż na początku kwietnia czeska policja w asyście przedstawicieli IFPI przeprowadziła przeszukania w mieszkaniach kolejnych 13 osób, podejrzewanych o internetowe piractwo - niewykluczone więc, że liczba skazanych za nielegalne dystrybuowanie plików wkrótce się powiększy.