Pierwszy GeForce FX5900 - chłodzony cieczą

Gainward jako pierwszy producent kart graficznych podzielił się z nami informacją o swym najnowszym produkcie – modelu na bazie procesora NVidia GeForce FX 5900 Ultra (Gainward CoolFX PowerPack! Model Ultra/1600 XP "Golden Sample"). Do oferty trafiły także wolniejsze i zarazem tańsze odmiany nowych kart GeForce FX 5900.

Topowy model to produkt nietypowy. Wyposażono go w system chłodzenia cieczą Gainward CoolFX. To sprawia, że karta nie tylko ma pracować cicho, lecz także dobrze znosić pracę z częstotliwościami taktowania powyżej zalecanych przez NVidię. Urządzenie wyposażono w 256 MB specjalnie wyselekcjonowanych kości pamięci DDR taktowanych z częstotliwością 900 MHz. Rdzeń procesora pracuje z częstotliwością 450 MHz.

W zestawie znajduje się także dodatkowa karta PCI z portami FireWire oraz 6-kanałowa karta dźwiękowa z analogowymi i cyfrowymi złączami.

Dla mniej wymagających przewidziano wersję FX PowerPack! Model Ultra/1200 XP "Golden Sample". W tym przypadku 128 MB pamięci DDR również taktowanych jest z częstotliwością 900 MHz. Rdzeń procesora pracuje z taktowaniem 400 MHz. W zestawie zrezygnowano z karty dźwiękowej i FireWire.

Model 1200 Ultra

Model 1200 Ultra

Trzecią nową kartą jest model bardzo podobny do flagowca - Gainward FX PowerPack! Model Ultra/1600 XP "Golden Sample". Różni się od niego nieobecnością chłodzenia wodnego i oczywiście ceną.

Warto dodać, że w przypadku wszystkich kart, częstotliwości taktowania pamięci i procesorów przedstawiane są przez Gainwarda jako xxx MHz Plus. Oznacza to, że karty można dalej podkręcać i uzyskać jeszcze lepszą wydajność.

Więcej o technologiach zastosowanych w procesora NVidia GeForce FX 5900 piszemy w materiale "NVidia FX 5900 oficjalnie" ( http://www.pcworld.pl/news/news.asp?id=55262 ).

Ceny kart, zaczynając od najdroższej to: 899, 699 i 549 EUR. Jak widać karty przeznaczone są dla finansowych krezusów, bo nie sądzimy aby przeciętnego komputerowca było stać na zakup karty graficznej w cenie kompletnego peceta.

Karty z procesorami NVidia GeForce FX 5900 po raz pierwszy zaprezentowane zostały publicznie podczas odbywających się właśnie targów gier - E3.


Zobacz również