Pierwszy PowerPC w technologii 90 nm

Firma-córka Motoroli nosząca nazwę Freescale przygotowała pierwszy procesor PowerPC wykonany w technologii 90 nanometrów. CPU pracuje z częstotliwościami od 600 MHz do 1,7 GHz.

Schemat nowego procesora PowerPC

Schemat nowego procesora PowerPC

MPC7448 to pierwszy układ wykonany w technologii 90 nm, wywodzi się w prostej linii z serii PowerPC e600 i G4. Pod względem rozkładu wyprowadzeń (pinów) kompatybilny jest z wersjami 130-nanometrowymi MPC7447A.

Freescale liczy na to, że układ znajdzie zastosowanie w urządzeniach sieciowych wymagających wysokiej szybkości przetwarzania. Przy częstotliwości wynoszącej 1,5 GHz procesor pobiera 15 W energii elektrycznej. Jego moc obliczeniowa wynosi ok. 2,3 MIPS-a (2,3 miliona operacji na sekundę).

Dla porównania: konkurenci Motoroli/Freescale z branży półprzewodników pierwsze układy wykonane w technologii 90 nanometrów przygotowywali w 2003 r. (patrz również artykuł: "Era 0,09 mikrona nadchodzi") Pierwszy procesor Intela z linii 90 nm pojawił w czwartym kwartale tegoż roku; wczoraj ta sama korporacja zaprezentowała układy pamięci SRAM wykonane w technologii 45 nm.


Zobacz również