Pierwszy SMS-owy trojan na Androida

Firma antywirusowa Kaspersky Lab poinformowała dziś, że stworzony przez Google system operacyjny na komórki, Android, doczekał się swojego pierwszego wirusa rozsyłającego SMS-y. Rosnąca popularność smartfonów z tym systemem sprawia, że staje się on łakomym kąskiem dla kolejnych hakerów.

"Trojan-SMS.AndroidOS.FakePlayer.a", bo tak nazywa się ważący 13 KB złośnik, jest naprawdę groźny. Niechciany programik, który włącza, wysyła z komórki wielkie liczby SMS-ów, często na numery płatne. Koszta za wysłane wiadomości ponosi oczywiście użytkownik.

Zdaniem analityków International Data Corporation codziennie więcej będzie trojanów i robaków atakujących Androida. Polecane jest pobieranie plików tylko ze sprawdzonych źródeł. W sklepie Android Market jest również możliwość zakupienia programów antywirusowych skonstruowanych specjalnie dla tego systemu.

W internecie pojawiły się pogłoski, że najnowszy wirus rozsyłany jest przez SMS-y. Możemy na szczęście zdementować tę plotkę i podkreślić, że FakePlayera ściągnąć można jedynie ręcznie. Jak sądzić można po nazwie, plik podszywa się pod smartfonowy odtwarzacz wideo. Kaspersky Lab informuje, że wśród złośliwych programów na smartfony najwięcej jest właśnie trojanów.


Zobacz również