Pierwszy aparat Wi-Fi

Firma Nikon zapowiedziała wprowadzenie na rynek dwóch nowych modeli aparatów cyfrowych - Coolpix P1 i P2. Ciekawostką jest fakt, że będą to pierwsze urządzenia tego typu z wbudowanym adapterem sieci Wi-Fi.

Nikon CoolPix P1

Nikon CoolPix P1

Połączenie Wi-Fi może przede wszystkim zastąpić tradycyjne podłączanie aparatów do urządzeń, za pomocą kabla USB. Teraz, by przesłać zdjęcia na komputer czy też bezpośrednio do drukarki, będziemy się mogli obyć bez kabli. Możliwe jest również ustawienie w opcjach funkcji, dzięki której zdjęcie będzie automatycznie przesyłane do komputera zaraz po jego zrobieniu. Zdjęcie jest jednocześnie zapisywane w pamięci wewnętrznej aparatu, co pozwala na kontynuowanie jego pracy bez potrzeby oczekiwania na zakończenie transferu. Połączenie można nawiązać zarówno w trybie ad hoc, jak i poprzez sieć WLAN, do której podłączone są inne urządzenia.

Nikon CoolPix P2

Nikon CoolPix P2

Aparaty mają trafić na rynek amerykański pod koniec tego miesiąca. Wizualnie Nikon CoolPix P1 i P2 nie różnią się od siebie prawie wcale. Diabeł jak zwykle tkwi jednak w szczegółach i w tym przypadku objawia się w rozdzielczości, z jaką aparaty mogą robić zdjęcia. Nikon CoolPix P1 posiada 8 megapikselową matrycę, podczas gdy model Nikon CoolPix P2 - 5 megapikselową. W praktyce oznacza to, że przy pomocy CoolPix P1 maksymalna rozdzielczość, jaką możemy otrzymać robiąc zdjęcia, wynosi 3264 x 2448 pikseli. Model CoolPix P2 jest zdolny do osiągnięcia rozdzielczości 2592 x 1944 pikseli.

Czas potrzebny do bezprzewodowego przesłania zdjęcia zrobionego w najlepszej jakości, wynosi około 8 sekund w modelu P1 i około 4 w modelu P2.

Obydwa urządzenia wyposażone są w wyświetlacz LCD o przekątnej 2,5 cala i 3,5-krotny zoom optyczny. Baterie, w które producent wyposaży aparaty, pozwolą na zrobienie 180 zdjęć w modelu P1 i 190 w modelu P2.

Nikon CoolPix P2

Nikon CoolPix P2

Oba modele do sprzedaży trafią pod koniec września. Producent ustalił cenę detaliczną dla Nikon CoolPix P1 na poziomie 550 USD. Nikon CoolPix P2 ma kosztować 400 USD.

Nikon zapowiada, że będą to pierwsze aparaty na rynku wykorzystujące technologię Wi-Fi. Pomysł nie jest jednak nowy. W 2002 roku, podczas odbywającej się w Japonii wystawy Ceatec, firma Sanyo pokazała prototyp swojego aparatu cyfrowego, który mógł komunikować się za pomocą Wi-Fi. Urządzenie nie trafiło jednak nigdy do produkcji masowej. Z kolei Eastman Kodak Co. oferuje, dla swoich aparatów EasyShare One karty, pozwalające na komunikację w tej technologii.


Zobacz również