Pierwszy chip w 2 nm dostępny! Kto go wyprodukował

Kolejny ważny krok w rozwoju mikroprocesorów. Udało się wyprodukować pierwszy układ w 2 nm procesie technologicznym. Jak tego dokonano? Kto może pochwalić się sukcesem?

Co roku testujemy granicę prawa Moora. Od dekad sprawdza się zasada mówiąca o zwiększającej się liczbie tranzystorów w mikroprocesorach.

Tafla 2 nm układów

Tafla 2 nm układów

Dziś ważny dzień dla całej branży komputerowej. IBM jako pierwsza firma na świecie pochwaliła się wyprodukowaniem pierwszego układu zbudowanego z wykorzystaniem 2 nm procesu technologicznego.

Amerykański gigant technologiczny przekazał, że nowy układ wyprodukowany w 2 nm procesie technologicznym jest o 45% wydajniejszy przy poborze takiej samej mocy, niż popularnie stosowane procesory produkowane w 7 nm. Dodatkowo wydajność 7 nm procesora możemy osiągnąć zużywając do tego 3/4 energii, której potrzebowałby procesor wyprodukowany w 7 nm.

Pracownicy IBM przekazali, że na chipie o wielkości paznokcia są w stanie zmieścić aż 50 miliardów tranzystorów.

Centrum badawcze IBM w Alabany

Centrum badawcze IBM w Alabany

O specyfikacji technicznej 2 nm procesora można napisać jeszcze wiele, ale jak nowy układ przełoży się na naszą codzienność. Przede wszystkim 2 nm proces technologiczny pozwoli na budowę jeszcze bardziej energooszczędnych układów. Dodatkowo otrzymamy wyższą wydajność. Oznacza to, że wydajne układy będą mogły trafiać do coraz mniejszych i lżejszych urządzeń.

Mowa głównie o komputerach przenośnych, tabletach, smartfonach oraz urządzeniach ubieranych.

Niestety do popularyzacji 2 nm procesu technologicznego minie jeszcze wiele miesięcy.

Źródło: anandtech.com


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: