Pierwszy film z Blu-ray dostępny w sieci BitTorrent

Zaledwie dwa tygodnie minęły od pojawienia się w internetowych sieciach p2p pierwszego filmu "zrippowanego" z płyt HD DVD, a już dołączył do niego pierwszy tytuł skopiowany z krążka Blu-ray. Od kilku dni użytkownicy sieci BitTorrent pobrać mogą 22-gigabajtowy plik z animowanym filmem "Epoka Lodowcowa 2".

Pojawienie się w sieciach P2P pirackich kopii filmów wydanych na płytach HD DVD oraz Blu-ray jest konsekwencją złamania zabezpieczeń wykorzystywanych do ochrony danych zapisanych na tych krążkach. Jako pierwsze "padły" zabezpieczenia stosowane na nośnikach HD DVD - już w połowie stycznia w sieciach p2p pojawił się pliki .evo z filmem "Serenity" (19,6 GB). Niewiele więcej czasu internautom zajęło rozpracowanie systemu chroniącego dane na płytach Blu-ray - efektem tego jest udostępnienie w sieci Bittorrent pirackiej kopii filmu "Epoka Lodowcowa 2".

Przedstawiciele stowarzyszenia BDA (promującego format Blu-ray) na razie nie skomentowali oficjalnie doniesień o złamaniu zabezpieczeń. Swoje stanowisko przedstawiła za to organizacja AACS LA, reprezentująca firmy stosujące zabezpieczenia AACS (wykorzystywane na płytach HD DVD). Jej przedstawiciele wyjaśnili, iż nie można mówić o "złamaniu zabezpieczeń AACS", ponieważ opublikowana w Internecie metoda obejścia systemu jest związana z wadliwym zaimplementowaniem obsługi AACS w niektórych odtwarzaczach. Więcej informacji na ten temat znaleźć można w tekście "HD DVD - złamane, ale nie do końca".