Pierwszy gigant

Przy użyciu sieci 70 000 komputerów rozproszonych po całym świecie, naukowcom udało się znaleźć kolejną liczbę pierwszą. Składa się ona z - bagatela - 9,1 miliona cyfr i można ją przedstawić jako 2 do potęgi 30 402 457 minus 1.

Odkrycie tego giganta zajęło naukowcom z Central Missouri State University dziesięć miesięcy, a jak twierdzi George Woltman - założyciel Great Internet Mersenne Prime Search (GIMPS) - pojedynczy komputer wyposażony w procesor Pentium 4 potrzebowałby na to odkrycie około 4,5 tysiąca lat. Liczba pierwsza Marsenne'a jest specjalna, bo daje się przedstawić w postaci 2 do potęgi n-tej minus 1.

Zasada działania systemu jest prosta: każdy komputer w sieci testuje inną liczbę, co w zależności od jego szybkości zajmuje od dwóch tygodni, do kilku miesięcy. Aby odkryć tę liczbę, 70 000 komputerów pracowało przez dziesięć miesięcy. Zespół, który znalazł giganta, udostępnił projektowi najwięcej mocy obliczeniowej - odpowiednik 67 000 lat pracy komputera wyposażonego w procesor Pentium 90 MHz.

Wielkość znalezionej liczby jest prawie nie do ogarnięcia. Jak mówi George Woltman, pisząc jedną cyfrę na sekundę, zapisanie jej całej zajęłoby 106 dni. Posiada ona tyle cyfr, że wystarczyłoby na wypełnienie prawie trzech Biblii.

Projekt GIMPS działa od dziesięciu lat i udało się za jego pomocą znaleźć dziewięć liczb pierwszych. Poprzednia rekordzistka posiadała 7,8 miliona cyfr.

Więcej informacji można odnaleźć na witrynie projektu. Stamtąd można też pobrać oprogramowanie pozwalające na dołączenie naszego komputera do sieci obliczeniowej.