Pierwszy japoński telewizorofon - na Linuksie!

Skoro można wbudować telefon w aparat, to dlaczego nie wbudować go w telewizor? Albo odwrotnie? Tak zrobił Panasonic w komórce P901iTV, która może odbierać analogowy i cyfrowy obraz TV, by wyświetlić go na LCD. Telefon pracuje pod kontrolą Linuksa.

Obraz telewizyjny wyświetlany jest na ekranie LCD o przekątnej 2,5 cala (QVGA, 320x240, 262 tysiące kolorów). Telefon współpracuje z sieciami 3G NTT DoCoMo, ma współpracować z usługami cyfrowej telewizji, które zostaną uruchomione w kwietniu bieżącego roku.

Matsushita (właściciel marki Panasonic) zaprojektowała telefon we współpracy z NEC-iem. Wykorzystuje się w nich system MontaVista Linux, gdyż zdaniem producentów sprawdza się on w zastosowaniach mobilnych lepiej niż konkurencja (patrz również artykuł: "Matsushita: linuksowe telefony 3G idą przodem!").

Pierwszy japoński telewizorofon - na Linuksie!

Panasonic P901iTV (źródło: Panasonic/Matsushita)

Ciekawa jest konstrukcja P901iTV: górna część telefonu (z wyświetlaczem) została zamocowana tak, by dało się ją obrócić. Dodatkowo, jeśli obraz jest zaszumiony, użytkownik może skorzystać z wbudowanej anteny kierunkowej.

Zdaniem producenta, baterie zapewniają 3 godziny nieprzerwanej pracy w przypadku TV cyfrowej i godzinę dla analogowej.

Inne parametry telefonu:

- wymiary: 110 x 51 x 27 mm

- pamięć: karta miniSD o pojemności 512 MB

- waga: 150 gramów

- czas rozmów: 140 minut

- czas czuwania: 460 godzin (w spoczynku), 350 godzin (podczas przemieszczania się)

- wyświetlacze: LCD, 320x240 pikseli + STN, 96x24 pikseli

- aparat: 2,01 Mpix