Pierwszy komercyjny mikroprocesor na świecie ma 40 lat

15 listopada minęły cztery dekady od czasu, gdy przedstawiony został światu pierwszy komercyjnie dostępny mikroprocesor - Intel 4004.


Biorąc pod uwagę technologiczny postęp ludzkości, z pewnością dzisiejsza rocznica jest jedną z ważniejszych. To właśnie dokładnie 40 lat temu 15 listopada 1971 roku do sprzedaży trafił bowiem Intel 4004, czyli pierwszy na świecie komercyjnie dostępny mikroprocesor.

Ten 4-bitowy układ pierwotnie przeznaczony był wyłącznie do zastosowań w kalkulatorach. Wykonany został w 10-mikrometrowym procesie technologicznym, oferował 2300 tranzystorów i pracował z zawrotną częstotliwością 740 kHz!

Zobacz również:

  • Arc A770 i A750 - ile kosztują? Gdzie kupisz? [28.06.2023]

Co się zmieniło przez te cztery dekady?

No cóż, za przykład niech nam tutaj posłuży 10-rdzeniowy Xeon, który korzysta z 32-nanometrowej technologii i wycinany jest z wafla krzemowego o średnicy 12 cali. Układ ten zapewnia 64-bitowe przetwarzanie danych i oferuje 2,6 miliarda tranzystorów.

Co nas czeka w najbliższych miesiącach?

Wkrótce na rynku zagości nowa 22-nanometrowa architektura Ivy Bridge korzystająca z innowacyjnych tranzystorów 3-D Tri-Gate, zwanych tranzystorami trójbramkowymi.

Intel 4004 zadziwi obce cywilizacje!

Być może faktycznie tak się stanie. Warto tutaj bowiem przypomnieć, że i4004 został wykorzystany przez naukowców przy budowie sondy Pioneer 10, którą wystrzelono 10 marca 1972 roku z przylądka Canaveral na Florydzie w celu (m.in) wykonania zdjęć Jowisza. Po zakończeniu misji sonda poleciała (i prawdopodobnie wciąż leci) dalej stając się najbardziej oddalonym obiektem od Ziemi, który wykonany został ręką człowieka.

To dzięki niemu możemy bawić się smartfonami

Warto na koniec zaznaczyć, że to właśnie Intel 4004 utorował drogę dla postępu technologicznego, którego najświeższymi owocami są tablety i smartfony.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: