Pierwszy komputer w formacie PicoBTX

Shuttle wprowadził do sprzedaży pierwszy na świecie komputer typu barebone zbudowany według wytycznych standardu PicoBTX. Przypomnijmy, że BTX to następca formatu ATX, który obowiązuje na rynku PC od 1995 roku.

komputer Shuttle XPC w formacie PicoBTX

komputer Shuttle XPC w formacie PicoBTX

O BTX pisaliśmy już wielokrotnie, a obszerny materiał odnośnie założeń nowego standardu możecie przeczytać tutaj .

BTX z mozołem zdobywa rynek. Producentom komponentów, głównie płyt głównych i kart graficznych nie śpieszy się z opracowywaniem nowych, niekiedy wręcz rewolucyjnych jeśli chodzi o zmiany konstrukcyjne, produktów. Shuttle jako pierwszy postanowił zamienić ten stan rzeczy i wprowadził do standardowej oferty komputer XPC SB86i wyposażony w płytę formatu PicoBTX i chipset i915G (dla P4 i Celeronów, ze zintegrowanym rdzeniem graficznym). W komputerku Shuttle można zainstalować kartę graficzną z interfejsem PCI Express x16, dodatkowe karty PCI oraz do 2 GB pamięci DDR400. Obudowa zmieści także standardowy napęd optyczny oraz 2 dyski twarde o rozmiarze 3,5". Na wyposażeniu znalazł się 8-kanałowy układ dźwiękowy Azalia, gigabitowy kontroler sieci LAN, porty USB 2.0, FireWire oraz czytnik kart pamięci obsługujący 8 standardów.

Komputer XPC Shuttle mieliśmy okazję oglądać podczas targów CES 2005. Jego waga jest bardzo duża, na co wpływ ma ogromny radiator odpowiedzialny za chłodzenie wszystkich elementów peceta. Komputer może obsługiwać procesory do 3,8 GH włącznie. Cena komputera (oczywiście jak to w barebone bywa bez procesora, pamięci i dysku twardego) wynosi ok 360 USD.


Zobacz również