Pierwszy komputer z Atomem

Na czerwiec br. zaplanowano premierę pierwszego przenośnego komputera zbudowanego w oparciu o platformę Centrino Atom Intela. Urządzenie będzie nosić oznaczenie D4, a jego produkcją dla firmy Willcom zajmie się Sharp. Wiadomo już, że komputer ten będzie większy i droższy, niż się spodziewano po takich urządzeniach.

Urządzenie wyposażone jest w procesor Intel Atom taktowany zegarem 1,33 GHz, 5-calowy wyświetlacz panoramiczny, 1 GB pamięci RAM, dysk twardy o pojemności 40 GB i 2-megapikselowy cyfrowy aparat fotograficzny. Obsługuje sieć przesyłu danych Willcom PHS oraz interfejs Wi-Fi i Bluetooth. Klawiatura komputera liczy 64 klawisze. Komputer pracuje pod kontrolą Windows Vista Home Premium, do którego dołączony jest pakiet biurowy Microsoft Office Personal 2007.

Pierwszy komputer z Atomem

Sharp D4

D4 może i jest przenośny, ale nie jest kieszonkowy - jego wymiary wynoszą 84 x 192 x 26 mm, a waga - 470 g. Dlatego też, aby ułatwić przeprowadzanie rozmów telefonicznych, Willcom będzie oferował dodatkowy, opcjonalny telefon komórkowy, łączący się z D4 za pośrednictwem protokołu Bluetooth.

D4 ma też znaleźć zastosowanie w nawigacji. Spółka IO Data zapowiedziała już, że wprowadzi specjalny odbiornik GPS dla D4, a firmy MapFan i Navitime zamierzają zaoferować mapy i aplikacje do nawigacji.

Pierwszy komputer z Atomem

Sharp D4

Willcom to czwarty pod względem wielkości japoński operator telekomunikacyjny - spółka będzie sprzedawać D4 nowym klientom za ok. 395 USD, ale wyłącznie przy podpisaniu dwuletniej umowy z miesięcznym abonamentem telefonicznym (łącznie koszt użytkowania komputera ma wynosić 90,2 tys. jenów, co w przeliczeniu daje 910 dolarów).

Oficjalna prezentacja platformy Centrino Atom odbyła się w trakcie ostatniego Intel Developer Forum w Szanghaju. Intel zaprezentował też wtedy prototypowe urządzenia wykorzystujące nową technologię, a przedstawiciele firmy poinformowali, że trwają obecnie prace na 20 takimi urządzeniami (ich sprzedaż ma rozpocząć się wkrótce). Urządzenia w nomenklaturze Intela określane jako MID-y (mobile Internet device), miały kosztować nie mniej niż 500 USD.