Pierwszy laptop z napędem HD DVD od Toshiby

W trakcie targów CeBIT 2006 w Hanowerze koncern Toshiba zaprezentował swój nowy laptop. Qosmio G30 to pierwszy komputer przenośny wyposażony w napęd HD DVD. Toshiba zapowiada, że maszyna będzie dostępna w Europie już w kwietniu br.

Pierwszy laptop z napędem HD DVD od Toshiby

Toshiba Qosmio G30

Qosmio G30 jest w pełni multimedialnym komputerem i pierwszym laptopem wyposażonym w optyczny napęd HD DVD. Nowy komputer ma trafić na półki sklepowe początkowo tylko w Wielkiej Brytanii. Qosmio G30 dysponuje wbudowanym tunerem telewizyjnym, tunerem DVB-T, będzie sprzedawany z preinstalowanym systemem operacyjnym Windows XP Media Centrum Edition. Laptop jest wyposażony w kartę graficzną GeForce 7600 z 256 MB wbudowanej pamięci i procesor Intel Core Duo 2 GHz. Maszyna ma mieć też na pokładzie dwa dyski o pojemności 120 GB każdy, cyfrowe wyjście HDMI i wyświetlacz o rozdzielczości 1920x1700 pikseli.

Producent chciał stworzyć z Qosmio G30 w pełni multimedialne centrum rozrywki, więc wyposażył laptop w wiele składników, których nie widuje się na co dzień w komputerach przenośnych. Nabywca laptopa będzie więc mógł cieszyć się dwoma trzydziestomilimetrowymi głośnikami Harman Kardon ze wzmocnionymi basami, jednobitowym cyfrowym wzmacniaczem, technologiami Dolby Home Theater (w tym Dolby Virtual speaker i Dolby headphone support), SRS Audio Enhancement System z SRS WOW HD i SRS TruSurround XT, a także wejściem i wyjściem SPDIF i S-video. W zakresie możliwości komunikacyjnych notebooka wymienić można port podczerwieni, moduł Wi-Fi, Bluetooth 2.0+EDR, IEEE 1394, kartę sieciową w standardzie Gigbit Ethernet, wbudowany modem telefoniczny, cztery porty USB 2.0, czytnik kart pamięci 6-w-1 i po jednym slocie PCMCIA i ExpressCard.

Laptop nie będzie na razie dostępny w Stanach Zjednoczonych. W Wielkiej Brytanii Toshiba Qosmio G30 będzie kosztować, zależnie od konfiguracji, od 2300 nawet do 3500 euro.

Więcej informacji: Toshiba