Pierwszy lot Ingenuity na Marsie. Udało się, dziś miało miejsce historyczne wydarzenie

Pierwszy w historii lot kontrolowany na innej planecie zakończył się sukcesem. Zobacz nagranie z tego wielkiego momentu.


Helikopter Ingenuity dotarł na czerwoną planetę we wnętrzu łazika marsjańskiego Perseverance i choć misje obydwu urządzeń są ze sobą ściśle powiązane, to każde z nich ma własne zadania do wykonania. Pod tym też względem marsjański helikopter znacząco się wyróżnia, ponieważ jest on pionierem w swojej dziedzinie.

Mars, Ingenuity, Perseverance, pierwszy lot, misja kosmiczna, czerwona planeta, pułap, historia, próba, sukces, NASA, oprogramowanie, błąd, usterka, 19 kwietnia 2021 roku, film,

Nigdy dotąd, w całej historii pozaziemskich ekspedycji, stworzona przez ludzi maszyna nie wykonała lotu kontrolowanego na planecie innej niż ziemia. Nie chodzi bowiem o start, lądowanie czy szybowanie, ale o prawdziwy lot sterowany. Teraz to się jednak zmieniło, dzięki niewielkiemu dronowi, który dokonał właśnie wielkie rzeczy.

Problemy, usterki i oprogramowanie – ciężki żywot drona

Pierwsza próba startu na Marsie miała się pierwotnie odbyć 8 kwietnia, a następnie została przeniesiona na 11 kwietnia. Niestety, podczas testu silników doszło do wykrycia błędu w oprogramowaniu helikoptera i start został przełożony na bliżej nieokreślona datę. Na szczęście, pomimo wcześniejszych problemów i zaniepokojenia o czas potrzebny do ich naprawy, naukowcom z NASA udało się w dość krótkim czasie poprawić oprogramowanie Ingenuity oraz wgrać je do drona.

Ponowna próba wirników nie wykazała żadnych przeciwwskazań do podjęcia lotu, co nastąpiło dzisiaj.

Mars, Ingenuity, Perseverance, pierwszy lot, misja kosmiczna, czerwona planeta, pułap, historia, próba, sukces, NASA, oprogramowanie, błąd, usterka, 19 kwietnia 2021 roku, film,

To ważna data w historii misji kosmicznych

Wiekopomna chwila

Choć pierwszy lot kontrolowany na Marsie może nie robić wrażenia osiągami, ponieważ Ingenuity wzbił się na wysokość 3 metrów i pozostał w powietrzu 40 sekund, to i tak jest pionierem i jako taki zapisał się w historii misji kosmicznych. Materiał filmowy z tego wydarzenia, nagrany przez Perseverance, możecie zobaczyć poniżej.

Oczywiście to nie jedyny lot przewidziany w ramach misji Ingenuity i przewidziane są jeszcze cztery kolejne, w zależności od sytuacji (np. wydajności baterii drona). Te już z pewnością będą dłuższe i pozwolą osiągnąć mu wyższy pułap.