Pierwszy międzynarodowy lot Solar Impulse zakończony sukcesem!

Napędzany energią słoneczną samolot Solar Impulse zakończył swój pierwszy w historii międzynarodowy lot. To kolejny znaczący sukces promowanej przez jego konstruktorów "zielonej" technologii.

KOrzystający z paneli słonecznych Solar Impulse

Polecamy:

Zobacz też:

Solar Impulse to szwajcarski projekt, który został zapoczątkowany w 2003 roku przez Bertranda Piccarda. Obecnie pracuje nad nim 50 specjalistów z sześciu różnych krajów, którzy mają nadzieję skonstruować samolot zdolny do okrążenia ziemi przy wykorzystaniu promieni słonecznych (zbierają je umieszczone na skrzydłach panele słoneczne).

Promująca ekologiczne latanie maszyna odbyła pierwszy lot 3 grudnia 2009 roku, natomiast rok temu (7-8 lipca 2010) wykonała swoją najdłuższą podniebną podróż (w obrębie granic Szwajcarii) trwającą 26 godzin.

W piątek konstruktorzy samolotu spróbowali pobić kolejny rekord i wykonać pierwszy w historii "słoneczny" międzynarodowy lot.

Solar Impulse wystartował 13 maja o godzinie 8.40 z Payerne (Szwajcaria). Za jego sterami zasiadł Andre Borschberg, który skierował maszynę na lotnisko w Brukseli (Belgia). Dokładnie po 12 godzinach i 59 minutach dotarł do celu i szczęśliwie wylądował przypieczętowując kolejne zwycięstwo "zielonej" technologii.

Istotne parametry lotu:

Średnia wysokość: 1828 metrów

Średnia prędkość: 50 km/h

Dystans: 630 km

Zużyte paliwo: ZERO!!!

Lot można było oglądać na bieżąco na oficjalnej stronie projektu. Poniżej znajdziecie wideo prezentujące lądowanie samolotu Solar Impulse.

Projekt Solar Impulse to wspaniała inicjatywa promująca ekologiczną energię. Warto trzymać kciuki za jego powodzenie, a być może już za 2-3 lata będziemy świadkami pierwszego "słonecznego" lotu dookoła świata!

Warto dodać, że samolot można będzie wkrótce zobaczyć na mającej się odbyć w czerwcu imprezie Paris Air Show.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: