Pierwszy modem V.92

U.S. Robotics zapowiedział wprowadzenie do sprzedaży modemu analogowego, pracującego w nowym standardzie V.92.

Firma U.S. Robotics zapowiedziała, że w ciągu najbliższych trzech miesięcy wprowadzi do sprzedaży modem analogowy, pracujący w nowym standardzie V.92. Standard ten pozwala na zwiększenie prędkości transmisji danych oraz umożliwia odebranie telefonu, bez potrzeby zrywania połączenia z Internetem.

W przypadku popularnych obecnie modemów korzystających ze standardu V.90 prędkość transmisji serwer/klient może się odbywać z maksymalną prędkością 56 Kb/s, natomiast w stronę przeciwną (klient/serwer) z prędkością 33,6 Kb/s. Nowy standard umożliwia komunikację klient/serwer z szybkością dochodzącą do 48 Kb/s. Ponadto proces łączenia z Internetem odbywa się szybciej niż miało to miejsce w przypadku V.90. Cena nowych, zewnętrznych modemów V.92 została ustalona na ok. 100 USD. Do końca bieżącego miesiąca U.S. Robotics zaoferuje darmowe uaktualnienie do wersji V.92 dla posiadaczy modemów pracujących w standardzie V.90.

Z badań przeprowadzonych przez analityków amerykańskiej firmy IDC wynika, iż zapotrzebowanie na usługi modemowe typu dial-up utrzymuje się na wysokim poziomie. Roger Kay, analityk IDC powiedział: "Większość użytkowników domowych oraz pracowników małych biur jeszcze przez długi czas będzie korzystać z Internetu za pomocą połączenia modemowego typu dial-up. Z naszych badań wynika, iż obecnie z połączeń tego typu korzysta ok. 55% wszystkich internautów. Ten wskaźnik powinien utrzymać się do końca 2002 roku".