Pierwszy odtwarzacz FVD już w sprzedaży

Na tajwańskim rynku pojawił się pierwszy odtwarzacz płyt FVD - wyprodukowany przez firmę Kolin model KVD-1080. Przypomnijmy: FVD to opracowany na Tajwanie standard, pretendujący - podobnie jak HD DVD i Blu-ray - do miana następcy DVD.

W formacie FVD (forward versatile disc) do odczytywania danych z płyty wykorzystywany jest czerwony laser o długości fali 660 nm. Na płycie FVD można zmagazynować do 6 GB danych - to co prawda znacznie mniej, niż w przypadku np. Blu-ray, jednak przedstawiciele firm promujących ten standard twierdzą, że jest to pojemność absolutnie wystarczająca do potrzeb filmów w wysokiej rozdzielczości. Na takim nośniku można zmagazynować do 135 minut materiału wideo w wysokiej rozdzielczości, zapisanego w stworzonym przez Microsoft formacie Windows Media Video 9. Dane dystrybuowane na krążkach FVD zabezpieczone są przed nieautoryzowanym kopiowaniem przy pomocy technologii Advanced Encryption Standard (AES).

Szczegółowa specyfikacja odtwarzacza firmy Kolin na razie nie została podana - wiadomo jednak, że urządzenie obsługuje wideo w maksymalnej rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli i wyposażone jest w złącze HDMI. W komplecie z KVD-1080 nabywca otrzymuje trzy filmy na płytach FVD.

Na razie format FVD wydaje sie być zdecydowanie "w tyle" za HD DVD oraz Blu-ray - warto jednak pamiętać o tym, że na liście wspierających go firm znaleźli tak istotni gracze na rynku napędów optycznych jak CMC Magnetics, Ritek, Lite-On oraz BenQ.


Zobacz również