Pierwszy odtwarzacz HD DVD na rynku

Koncern Toshiba wprowadził do masowej sprzedaży urządzenie o nazwie HD-XA1 - czyli pierwszy - jak utrzymuje koncern - odtwarzacz HD DVD na świecie. Na razie jest on dostępny tylko w Japonii, jednak jeszcze w tym miesiącu producent zapowiada wprowadzenie go na inne rynki.

Urządzenie odtwarza nośniki HD DVD, DVD, DVD-R/-RW/-RAM, CD oraz CD-R/-RW, może także odtwarzać pliki audio w formatach MP3 i WMA. Obsługuje rozdzielczości 480i, 480p, 1080i i 720p. Dysponuje złączami HDMI (High Definition Multimedia Interface), USB, RS-232C i Ethernet. Posiada także wbudowane dekodery Dolby Digital, Dolby Digital Plus, DTS i DTS-HD. Menu ekranowe dostępne jest w języku angielskim, francuskim i japońskim. Wymiary odtwarzacza to 437 x 354 x 115 mm, a waga - 8,9 kg.

Pierwszy odtwarzacz HD DVD na rynku

Odtwarzacz HD DVD Toshiba HD-XA1

HD-XA1 jest jednym z dwóch modeli odtwarzaczy HD DVD zaprezentowanych przez Toshibę na styczniowych targach Consumer Electronics Show w Las Vegas. Odtwarzacz nie będzie obsługiwał tzw. "regionów", co znaczy, że będzie można na nim odtworzyć nośniki zakupione w każdym miejscu świata. Urządzenie będzie dostępne w Japonii za 936 dolarów, a w Stanach Zjednoczonych za 800 USD (różnica w cenie wynika z określonych upodobań i zachowań klientów - zdaniem przedstawicieli Toshiby, Japończycy chętniej zaadaptują nową technologię, będą więc w stanie zapłacić więcej, podczas gdy Amerykanie mogą być bardziej sceptyczni wobec technologicznych nowinek).

Zobacz również:

  • Nieobecni – sezon 2. Sprawdź, kiedy premiera na platformie Player
Pierwszy odtwarzacz HD DVD na rynku

Odtwarzacz HD DVD Toshiba HD-XA1

Początkowo HD-XA1 miał trafić do sprzedaży pod koniec 2005 r., ponieważ jednak nie ukończono w terminie procesu standaryzacji systemu ochrony treści multimedialnych AACS (Advanced Access Content System), jakim zabezpieczone mają być płyty HD DVD, rynkowa premiera urządzenia przesunęła się o kilka miesięcy. Toshiba zamierza początkowo produkować około 2 tysięcy urządzeń miesięcznie, jednak kierownictwo koncernu spodziewa się, iż w przyszłym roku globalna sprzedaż odtwarzacza ustabilizuje się na poziomie 600-700 tysięcy sztuk rocznie.

Koncern wprowadzi też równolegle tańszy model odtwarzacza, HD-A1, który będzie można nabyć za około 500 dolarów.

Przypomnijmy, iż w trwającej "wojnie formatów" o miano następcy DVD pretendują standardy HD DVD, wspierany oprócz Toshiby także przez NEC-a, Microsoft i Intela oraz Blu-ray, promowany m.in. przez Samsunga, Sony i Matsuhitę (producenta urządzeń marki Panasonic).

Więcej informacji: Toshiba