Pierwszy polski tablet dla biznesu

Podczas konferencji prasowej "Prestigio Business Solution 1+1 = więcej niż 2" firma Asbis zaprezentowała dwa nowe produkty, mające wypełnić lukę w rynkowej ofercie dla biznesu i edukacji. Pierwszym z nich jest tablet Prestigio Multipad Visconte, zbudowany z myślą o sektorze MSP.

Prezentując Visconte, prezes Asbis stwierdził:

Ten tablet to nie tablet, tylko nowy komputer z Windows 8.1 dla MSP i sektora edukacyjnego.

Sporo w tym racji, Visconte działą bowiem nie na zwykłych Atomach, tak powszechnych w tabletach, ale na 64-bitowymprocesorze Intel Bay Trail N2805 (Celeron) 1,46GHz. Jest to więc procesor notebookowy. W niewielkim stopniu różni się od tych, które znajdujemy w komercyjnie dostępnych laptopach.

Na tablecie Prestigio Visconte preinstalowano też system Windows 8.1 Pro. Daje to urządzeniu tę zaletę, że natywnie wspiera sieci wymagające dostępu do Active Directory. Bez najmniejszego problemu więc obsłuży serwer Exchange. A jak środowisko Windows 8.1 to też i obsługa SkyDrive, oraz przeinstalowany pakiet Office 365. Nadaje się więc do pracy. Te kilka elementów sprawia, że Visconte rzeczywiście może spełniać rolę narzędzia do tworzenia treści, a nie tylko jej konsumpcji.

Prezes Asbis powiedział nam:

Nie tylko procesor Intela sprawia, że tablet Visconte zaadresowaliśmy do małych i średnich przedsiębiorstw. Chodzi raczej o Windowsy. Jeśli cała firma działa w tym środowisku, to zastanawiając się nad zakupem tabletu też chciałoby się, aby pracował na Windows. Ma się wtedy pełną kompatybilność. […] W Polsce większość firm działa w oparciu o system Microsoft Windows.

Nie można jednak zapominać, że Visconte to być może komputer ale w formie tabletu. Mierzy raptem 10 cali przekątnej, wyposażony jest w wyświetlacz IPS o rozdzielczości 1280x800, moduł WiFi, Bluetooth 4.0 i zamknięty jest w obudowie o grubości poniżej 10 mm. Całość waży około 550 gramów, mimo zainstalowanej wewnątrz ogromnej baterii o pojemności 4000 mAh.

Ciekawostką może być fakt, że w tablecie znajduje się nośnik SSD o pojemności 32 lub 64 GB, nie zaś zwykła pamięć flash. Istnieje też oczywiście możliwość rozbudowy o kolejne 64, a nawet 128 GB poprzez kartę MicroSD.

Tablet Visconte zyskał biznesowy sznyt także dzięki zamontowanemu wewnątrz modemowi 3G do 21 Mb/s, oraz złącze microUSB 3.0, kompatybilne wstecznie także z microUSB 2.0, oraz wsparcie dla Miracast, umożliwiającej bezprzewodowy przesył obrazu i dźwięku 5.1 na dowolne urządzenie także obsługujące tę technologię.

Według zapewnień Asbis, tablet ma współpracować z istniejącymi już akcesoriami Prestigio do tabletów. Po dokupieniu specjalnej klawiatury można więc stworzyć na bazie Visconte małego notebooka, albo na przykład, wracając do biura sparować bezprzewodowo z klawiaturą oraz dużym monitorem i wykorzystać jako serce stacjonarnego komputera.

Nowy tablet Prestigio – jeden z pierwszych biznesowych urządzeń tego typu niewątpliwie ma wiele zalet. Rzeczywiście nie jest ciężki, a do szybkości ani wydajności pracy na pierwszy rzut oka nie można się przyczepić. Windows 8.1 działa zupełnie jak na laptopie, a po dopięciu klawiatury z gładzikiem pewnie nawet wygodnie się na nim pracuje. Jednakże jego największą zaletą może się okazać cena. Tablet w najsłabszej wersji, czyli z dyskiem 32 GB kosztować będzie bowiem tylko 1299 złotych brutto. Jak za biznesowe urządzenie, to wręcz śmiesznie mało. Rodzi się więc podejrzenie, że Asbis chce wygenerować hit sprzedażowy.

Prezes spółki unikał jednak odpowiedzi na temat ambicji sprzedażowych i założonego poziomu dostaw tabletu. Z wypowiedzi można jednak wywnioskować, że Visconte to dopiero początek tematu i firma będzie w przyszłym roku rozwijała koncepcję biznesowych tabletów. Nie do końca wiadomo jednak w którym kierunku. Na pytanie czy nowe tablety pojawią się w ofercie dla firm sieci Play, uśmiechnął się i skomentował, że chciałby aby sprzedaż odbywała się wszelkimi dostępnymi kanałami.