Pierwszy procesor strumieniowy od AMD

Firma AMD zaprezentowała na pokazie $Supercomputing 2006$ pierwszy na świecie procesor strumieniowy (stream processor). Brzmi to jak całkowicie nowy produkt - lecz w istocie jest to zmodyfikowany procesor graficzny R580, używany w kartach z rodziny Radeon X1900. Główną rolą zaprezentowanego procesora ma być dostarczenie systemom komputerowym dużej mocy obliczeniowej przy operacjach zmiennoprzecinkowych.

Nowy produkt AMD bazuje na rdzeniu graficznym używanym w kartach Radeon X1900 wyposażonym w 384 miliony tranzystorów i posiadającym bardzo dużą moc obliczeniową. Teoretycznie superkomputer BlueGene/L posiadający moc obliczeniową 367 TFlops uzyskaną dzięki ponad 130 tysiącom procesorów można by zastąpić przez niecały tysiąc procesorów graficznych, z których każdy dysponuje mocą obliczeniową 375 GFlops. Ideą przetwarzania strumieniowego jest równoczesne użycie bardzo wielu "równoległych" procesorów (R580 posiada aż 48 rdzeni).

Procesor strumieniowy AMD w porównaniu do zwykłej karty graficznej jest wyposażony w 1 GB pamięci GDDR3 oraz posiada zmodyfikowany kontroler pamięci umożliwiający aplikacjom korzystanie ze strumieniowego przetwarzania. Sama karta wykorzystuje interfejs PCI Express i póki co nie wspiera połączeń Crossfire, jednak AMD nie wyklucza takiej możliwości. Produkt jest drogi, gdyż AMD życzy sobie za niego 2600 USD, co jest ponad pięciokrotną ceną karty Radeon X1900. Kluczem do sukcesu produktu są jednak aplikacje, które będą wykorzystywały jego możliwości, w tym celu firma udostępniła również interfejs CTM (Close To Metal) ułatwiający pisanie takiego oprogramowania.

Więcej informacji.