Pierwszy publiczny pokaz G5

Nowy Power Mac G5 miał swoją premierę podczas konferencji WWDC. Wtedy jednak mogli go obejrzeć w akcji jedynie uczestnicy tej imprezy. Na targach Macworld Creative Pro, które odbędą się w dniach 14-18 lipca w Nowym Jorku nową maszyną Apple będą mogli zobaczyć wszyscy chętni.

Pierwsze recenzje Power Maca G5, korzystającego z 64-bitowego procesora IBM 970 i zbudowanego w oparciu o całkowicie nową architekturę, są niezwykle przychylne. Wyprodukowany przez IBM procesor, pomimo swojej 64-bitowej architektury bez problemów pracuje także w środowisku 32-bitowym. Układ dysponuje mechanizmami pozwalającymi na równoległe przetwarzanie aż 215 wewnętrznych instrukcji. Wyposażono go także w dwie jednostki odpowiedzialne za obliczenia zmiennoprzecinkowe oraz zmodyfikowany system Velocity Engine. Procesory IBM 970 mogą również pracować w układach wieloprocesorowych.

Zaprezentowany na targach Macworld Creative Pro komputer Power Mac G5 nie będzie, w przeciwieństwie do tego pokazanego na WWDC, pracował pod kontrolą testowej wersji systemu Mac OS X Panther, ale będzie korzystał z ostatniej wersji Mac OS X Jaguar.