Pierwszy robot wkrótce zostanie policjantem

W Dubaju, który być może jako pierwszy będzie za kilkanaście lat przypominał będzie miasta znane z filmów SF, rozpocznie wkrótce służbę w policji pierwszy humanoidalny robot.


Robot policjant

Wkrótce szeregi dubajskiej policji wzmocni...humanoidalny robot. Nie jest to rozwiązanie mające być jedynie ciekawostką, ale wstęp do szerszego planu zakładającego, że do 2030 roku spośród tamtejszych funkcjonariuszy aż 25% będzie musiało być podłączanych "na noc" do gniazdka elektrycznego.

Jakie będzie miał zadania?

Oczywiście nie należy postrzegać pierwszego robota tak jakby był rzeczywistym odpowiednikiem Robokopa. Nie będzie on pełnił ulicznych patroli, lecz sprawdzić ma się na komisariacie, gdzie powierzone zostaną mu przede wszystkim zadania związane z udzielaniem informacji mieszkańcom Dubaju. Można jednak chyba założyć, że z czasem zakres możliwości takiego robota znacząco się zwiększy, tym bardziej, że szeroko będą dostępne autonomiczne samochody.

Roboty wkraczają w nasze życie

Decyzja władz Dubaju potwierdza tylko to co nieuniknione: roboty humanoidalne coraz szerzej będą obecne w naszym życiu. Na potwierdzenie tej tezy warto tutaj też przypomnieć, że pierwsze dziecko-robot otrzymało już belgijski akt urodzenia, natomiast humanoidalne prostytutki robiące furorę w Japonii trafiły do pierwszego europejskiego domu publicznego.