Pierwszy telewizor LCD z nagrywarką Blu-ray za miesiąc

Już w przyszłym miesiącu Sharp wprowadzi do sprzedaży pierwszy telewizor LCD z wbudowaną nagrywarką Blu-ray. Gotowy zestaw trafi w pierwszej kolejności na rynek japoński. Niestety, na premierę w Europie przyjdzie nam jeszcze poczekać.

Sharp będzie pierwszą firmą, która wprowadzi do sprzedaży LCD z wbudowanymi nagrywarkami Blu-ray. Gotowy zestaw trafi na rynek japoński już w przyszłym miesiącu. Premiera w Stanach Zjednoczonych zaplanowana została wstępnie na koniec bieżącego roku. Wiadomo również, że Europa będzie musiała poczekać aż do początku 2009.

Modele z serii DX będą dostępne w wersjach 26" i 52" cale. Każdy z nich zaoferuje podwójny cyfrowy tuner, co umożliwi użytkownikom nagrywanie jednego kanału i jednoczesne oglądanie innego.

Nagrywarka Blu-ray wbudowana do telewizora będzie obsługiwać kodowanie format kodowania MPEG4 H.264/AVC co pozwoli na nagranie pięć razy większej ilości materiału wideo na jedną płytę Blu-ray niż poprzednie modele obsługujące format MPEG2. Oznacza to, że na standardowej płycie Blu-ray z 25GB danych użytkownik będzie mógł zmieścić aż 11 godzin wideo w formacie HD.

Cena za ten potężny zestaw prawdopodobnie zamknie się w przedziale od 500,000 jenów (około 4900 dolarów) za wersję 52-calową do 170,000 jenów za wersję 26-calową. To niewiele więcej niż cena telewizorów LCD Sharpa bez nagrywarki Blu-ray.

Blu-ray powoli zdobywa coraz większe uznanie na rynku japońskim. Jedną z głównych przyczyn jest dobra sprzedaż konsoli Playstation 3 oraz wzrost popularności programów w HD.