Pierwszy telewizor z MemoryStick

Podczas wczorajszej konferencji prasowej Sony zaprezentowało pierwszy telewizor wyposażony w czytnik kart pamięci MemoryStick. Odbiornik występuje w dwóch wersjach KV-36FQ80 i KV-32FQ80, które różnią się przekątną panoramicznego ekranu.

Pierwszy telewizor z MemoryStick

Nowinką z które Sony jest szczególnie dumne jest właśnie czytnik kart MemoryStick. Umieszczono go na przedzie obudowy telewizora i pełni on, niestety wyłącznie funkcję czytnika. Nie można więc nagrywać na kartach obraz z telewizora, nie jest również możliwa jakakolwiek edycja zapisanych zdjęć. Na telewizorze można oglądać zdjęcia w formacie JPEG. Z dostępnych funkcji warto wymienić: podgląd fotografii zawartych na karcie, możliwość obrotu fotografii oraz slideshow.

Ciekawsze od samego czytnika wydają się być rozwiązania techniczne związane z samym generowaniem obrazu. Zastosowany system zwiększania rozdzielczości DRC-MF pracuje w dwóch trybach – 50 Hz (wtedy podwojeniu ulega liczba punktów każdej linii poziomej i pionowej) oraz 100 Hz (podwojona jest liczba punktów tylko w poziomie). Dodatkowo Sony wprowadziło układ cyfrowego przetwarzania sygnału chrominancji, który polega na wyeliminowaniu z toru etapów przetwarzania cyfrowo-analogowego i analogowo-cyfrowego.

O poprawę jakości wizji dba również układ automatycznej redukcji szumów (jego wzmocnienie uzależnione jest od jakości obrazu wyświetlanego w danym momencie). Sony wbudowało w telewizor filtr blokowy, znany m.in. z odtwarzaczy DVD. Ma on eliminować widoczne łączenia pomiędzy blokami, które występują przy kodowaniu MPEG.

Ciekawym rozwiązaniem jest układ pionowej stabilizacji obrazu (VPS), który zapobiega występowaniu zniekształceń geometrii obrazu.

Odbiorniki posiadają dwa tunery, co pozwala na korzystanie z rozbudowanych funkcji PIP. Na wyposażeniu znajdziemy również 4 złącza Euroscart (2 z RGB) i jedno podręczne S-Video/kompozyt.

Ceny obu modeli to ok 22 tys zł za wersję 36” i ok 12 tys zł za model 32-calowy.