Pierwszy układ SoC Samsunga z modułem LTE: Exynos ModAP

Samsung zaprezentował pierwszy układ Exynos, który oferuje zintegrowany moduł pozwalający na skorzystanie z łączności LTE.

9 lipca firma Samsung zapowiedziała, że dzień później zaprezentuje kolejny układ z rodziny Exynos. Wydawało się, że może tutaj chodzić układ Exynos 5433 korzystający z czterech energooszczędnych i mniej wydajnych rdzeni Cortex-A53 1,3 GHz oraz czterech wydajniejszych Cortex A-57. Dzisiaj wiemy już, że zaprezentowano chip z nowej serii Exynos ModAP.

Czterordzeniowy układ wykonany został w 28-nanometrowym procesie technologicznym HKMG (w przyszłości ma się też pojawić jego 8-rdzeniowa wersja) i jest pierwszym przedstawicielem serii układów oferujących zintegrowany moduł LTE-A. Oznacza to, że koreański producent nie będzie już musiał w przyszłości przygotowywać kilku wersji swoich smartfonów, jak to miało miejsce w przypadku jego ostatnich flagowych modeli oferowanych na niektórych rynkach z układam Exynos, natomiast na innych ze Snapdragonem wyposażonym w moduł LTE. Trzeba jednak wyraźnie tutaj podkreślić, że pomimo kroku w dobrą stronę Samsung dalej pozostaje w tyle za konkurencją, ponieważ wspomniany moduł jest zgodny z kategorią 4 prędkości transferu, czyli słabszą niż w przypadku konkurencji.

Na koniec warto dodać, że układ Exynos ModAP dysponuje procesorem obrazu pozwalającym na rejestrowanie 8-megapikselowych zdjęć oraz filmów w rozdzielczości 1080p. Ponadto Samsung opracował wspierający go chip Exynos RF, który odpowiada za przełączanie pomiędzy różnymi typami łączności oraz dbanie o ich jakości na najwyższym poziomie.