Pierwszy wirtualny

Pod nazwą mBank rozpoczął działalność pierwszy polski bank internetowy.

W poniedziałek uruchomiono pierwszy polski bank wirtualny - mBank.

Nie będzie on miał ani jednej tradycyjnej placówki, do której będzie

można przyjść. Zarówno założenie konta, jak i wszystkie operacje będą

dokonywane zdalnie - przez Internet albo telefon. Według zapewnień przedstawicieli nowej firmy wpłynie to na niższe koszty działania (nie będzie potrzeby wypłacania pensji tysiącom pracowników oraz regulować opłaty za czynsz i energię, jak w tradycyjnym banku).

Oferta banku - rodzaj rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego eMAX oraz konto eKONTO o bardzo atrakcyjnym oprocentowaniu - jest skierowana do klientów indywidualnych. Złożenie wniosku o otwarcie konta następuje korespondencyjnie: pocztą elektroniczną lub zwykłym listem na adres centrali banku w Łodzi. Dopóki jednak nie będzie w Polsce ustawy o podpisie elektronicznym, wymagana będzie papierowa umowa z własnoręcznym podpisem. Listownie będą wysyłane do klientów karty płatnicze Visa Electron.

Za uruchomienie i prowadzenie rachunku w mBanku nie są pobierane opłaty. Nie ma też określonych minimalnych dochodów, przy których możliwe jest otwarcie rachunku. Wszystkie podstawowe operacje zlecone w trybie usług automatycznych są bezpłatne. Możliwy jest także kontakt telefoniczny z operatorem specjalnej mLinii. Wirtualny bank planuje wydać specjalne karty do zakupów w Internecie.

Dane są przekazywane do mBanku przez Internet w formie zaszyfrowanej

przy użyciu protokołu SSL ze 128-bitowym kluczem szyfrującym. Dodatkowo bezpieczeństwo transmisji gwarantowane jest fizyczną obecnością bramki WAP (która zmienia przekaz GSM na szyfrowany protokół internetowy SSL) w siedzibie mBanku, a nie operatora sieci telefonii komórkowej. Założycielem mBanku jest jeden z największych polskich banków - BRE Bank.

Więcej informacji:

info.mbank.com.pl