Pierwszy wirus na Mac OS X

Pracownicy firmy specjalizującej się w bezpieczeństwie systemów teleinformatycznych, Sophos, poinformowali, iż wykryty został pierwszy internetowy robak atakujący systemy operacyjne Mac OS X. "Szkodnik" nazwany OSX/Leap-A lub OSX/Oompa-A rozprzestrzenia się za pośrednictwem internetowych komunikatorów.

W alercie zamieszczonym na stronie Sophos czytamy, iż robak po zainfekowaniu komputera atakuje pliki wykonywalne ostatnio używanych aplikacji nadpisując je swoją kopią, przechowując dane o oryginale. W praktyce prowadzi to do zablokowania działania aplikacji. Następnie robak wykorzystuje komunikator iChat i rozsyła się automatycznie pod postacią archiwum "latestpics.tgz" do wszystkich osób, których kontakty znajdują się w książce adresowej programu. Archiwum po otwarciu maskuje swoją zawartość za pomocą ikony pliku w formacie JPEG.

Mimo, iż zagrożenie, jakie niesie ze sobą robak jest ogólnie oceniane jako niskie, jego działalność może być dość uciążliwa, bowiem w przypadku zainfekowania komputera konieczna będzie ponowna instalacja zablokowanych programów.

"Niektórzy użytkownicy Macintoshy trwają w przekonaniu, że Mac OS X jest niepodatny na komputerowe wirusy", twierdzi szef Sophosu, Graham Cluley. Tymczasem wirusowe zagrożenie dla systemów Mac OS X jest jak najbardziej realne, ostrzega Cluley. "Użytkownicy tego systemu powinni zachowywać równie daleko idącą ostrożność w zetknięciu z programami lub plikami nieznanego pochodzenia, co posiadacze Windows", zaleca szef Sophosu.

Przypomnijmy, iż już w minionym roku Symantec, producent oprogramowania antywirusowego, w jednym ze swoich cyklicznych raportów na temat bezpieczeństwa systemów komputerowych - Internet Security Threat Report - wskazał na system Mac OS X, jako bardzo podatny na cyber-zagrożenia z Sieci. Szerzej na ten temat informowaliśmy w artykule "Mac OS X i Firefox - święte krowy bezpieczeństwa".

Więcej informacji: Sophos