Pierwszy wirus na iPoda? Nie całkiem...

Firma Kaspersky ogłosiła wykrycie pierwszego wirusa infekującego przenośne odtwarzacze multimedialne iPod. Tymczasem Podloso - bo taką nazwę otrzymał ów "szkodnik" - jest zaledwie kodem typu "proof of concept" i sam w sobie nie stanowi zagrożenia, wskazując jedynie jeden z możliwych sposobów ataku.

Plik instaluje się w folderze, gdzie przechowywane są demonstracyjne wersje aplikacji, a po uruchomieniu skanuje dysk odtwarzacza i zaraża wszystkie pliki wykonywalne w formacie .elf. Po infekcji na ekranie urządzenia wyświetlany jest napis "You are infected with Oslo the first iPodLinux Virus."

Pierwszy wirus na iPoda? Nie całkiem...

"Zainfekowany" iPod

Podloso nie może jednak zostać uruchomiony automatycznie bez interakcji użytkownika iPoda, co więcej, urządzenie musi pracować pod kontrolą Linuksa. Nie może się też sam replikować, gdyż musi być uprzednio zapisany przez użytkownika w pamięci odtwarzacza.

Mimo to, zdaniem Piotra Kupczyka, przedstawiciela firmy Kaspersky, mamy do czynienia z wydarzeniem precedensowym: "Zainfekowana została całkowicie nowa platforma. Jest to kolejny dowód na to, że cyberprzestępcy coraz poważniej myślą o wykorzystaniu do swoich celów urządzeń przenośnych", twierdzi P. Kupczyk.

Więcej informacji: Kaspersky