Pierwszy wirus w historii

2 listopada 1988 roku Robert Tappan Morris uruchomił pierwszego wirusa. Wskutek błędów programisty robak wymknął się spod kontroli i praktycznie sparaliżował działanie całego Internetu.

Robert Morris - tak wygląda twórca pierwszego wirusa.

Robert Morris - tak wygląda twórca pierwszego wirusa.

Jako doktorant informatyki Morris badał błędy systemowe. Właśnie wykorzystując lukę BSD Unix napisał szkodliwy program, który dzisiaj znany jest jako robak Morrisa. W założeniach miał on rozprzestrzeniać się w sposób ograniczony, ale błąd spowodował, że rozesłał się do ponad sześciu tysięcy komputerów. Robert Morris został za swój "wybryk" ukarany grzywną i kosztami sądowymi. Obecnie jest on pracownikiem naukowym w Massachusetts Institute of Technology.

Zapytany o przyszłość rozprzestrzeniania się wirusów Paweł Reszczyński, System Engineer Symantec w Polsce odpowiedział: Z pewnością wzrośnie liczba złośliwych aplikacji przenoszących się za pośrednictwem sieci P2P i komunikatorów - co jest znacznie szybsze niż poprzez e-mail. Zagrożenie może również się roznosić poprzez sieci bezprzewodowe, na co z kolei ma wpływ coraz powszechniejsze używanie urządzeń mobilnych i lawinowo rosnąca liczba punktów dostępowych "Internetu z powietrza".

Więcej informacji:

- o robaku Morrisa

- strona domowa Roberta Morrisa


Zobacz również