Piesek salonowy

Niewielki wzrost, waga 3-5 kg, cechy szczególne: wierny i towarzyski - tak w skrócie można określić pieska rasy löwchen oraz... komputer typu Barebone. Oba mają być stałymi bywalcami salonów i cieszyć właścicieli.


Niewielki wzrost, waga 3-5 kg, cechy szczególne: wierny i towarzyski - tak w skrócie można określić pieska rasy löwchen oraz... komputer typu Barebone. Oba mają być stałymi bywalcami salonów i cieszyć właścicieli.

Większość użytkowników, zaglądając do komputera rzadko lub prawie wcale, chciałoby, aby komputer był mały, przy tym niezbyt głośny, ciekawy stylistycznie (ozdoba salonu!), pracował jako odtwarzacz audio, filmów DVD czy też maszyna do gier. To wszystko, a nawet więcej oferuje Barebone, aczkolwiek trzeba sporo czasu poświęcić na przygotowanie modelu, który by miał te wszystkie cechy.

Komputery o niewielkich gabarytach to nic nowego. Wielu czytelników ma z nimi do czynienia codziennie. Obudowy MiniTower, Slim często stosowane są w niezbyt wydajnych komputerach biurowych. Niestety, są często nieciekawe stylistycznie i niepraktyczne. W małych obudowach ATX trudno dodać nową kartę graficzną lub np. tuner TV. Ponadto gęste upakowanie elementów, utrudniające odpowiednią wymianę powietrza właściwie nie pozwala zastosować podzespołów wydajniejszych, a zatem wymagających odpowiedniego chłodzenia (procesory, karty graficzne). Między innymi z tego względu nawet osoby preferujące mniejszy komputer często wybierały nie małą obudowę (z płytą główną mikroATX), ale większą konstrukcję.

Przyglądając się średniej wielkości obudowom (MidiTower), szybko zauważymy wiele nadmiarowych elementów, niepotrzebnie zajmujących miejsce. Większość z nich jest wykorzystywana bardzo rzadko lub prawie wcale. Na takich między innymi założeniach opiera się konstrukcja komputerów typu Barebone.

Pecet na wydechu

Tak w skrócie można określić ideę komputerów typu Barebone, w których do minimum zmniejszono ilość wolnej przestrzeni wewnątrz obudowy, rezygnując przy tym z dodatkowych elementów, często przez użytkowników niewykorzystywanych. Zapewniają przy tym odpowiednią funkcjonalność oraz możliwość dalszej rozbudowy (do dyspozycji jest wolne gniado karty graficznej i jedno gniazdo PCI), schładzania nawet najwydajniejszych procesorów, a także pracy z wydajnymi kartami graficznymi. Niestety wiele zależy od określonego modelu. Niektóre wyposażone są w czytnik kart pamięci, autonomiczny odtwarzacz audio, wbudowany tuner radiowy czy dołączanego pilota.

Barebone od podstaw

Piesek salonowy

Z uwagi na różnorodność konstrukcji, jak i konfiguracji warto zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów.

Barebone to nie kompletne komputery, ale platformy, składające się z małej obudowy z zamontowaną płytą główną, do której dołączany jest zestaw chłodzący i zasilacz. Na podstawie tych podzespołów składamy gotową jednostkę, dodając twardy dysk, procesor, pamięć i napęd optyczny. Zwykle płyta główna wyposażona jest w jedno gniazdo PCI i jedno gniazdo do karty graficznej (w zależności od platformy: AGP lub PCI Express). Niby mało, jednak gdy płyta główna zintegrowana jest z kartą sieciową i dźwiękową, w zupełności wystarczy, zwłaszcza że układ audio jest zwykle dobrej jakości i pozwala na podłączanie nawet zestawu głośników 5.1 (często do dyspozycji są cyfrowe wyjścia i wejścia S/PDIF). Co istotne, zastosowane karty rozszerzeń mogą mieć standardowe wymiary i nie trzeba używać droższych niskich odpowiedników.

Mnogość wyborów

Ponieważ całość dostępna jest od razu z płytą główną, która pasuje wyłącznie do określonego modelu obudowy, producenci oferują zwykle kilka modeli, różniących się typem obsługiwanego procesora (płytą główną). Doskonale oddaje to nasz test, który objął cały przekrój najpopularniejszych platform: AMD Socket A, Intel Pentium 4 mPGA478 (sześć modeli) i najnowszy Intel LGA775 (dwa modele). Zabrakło zestawu przystosowanego do obsługi procesorów AMD Athlon 64, aczkolwiek takie modele są już dostępne na rynku.

Dodatkowo minikomputery dostępne są w wersjach znacznie różniących się wyposażeniem, np. testowane dwa modele Asusa T2R różnią się tylko dodatkowym wyposażeniem (T2R Deluxe dodatkowo zawiera radio i wyświetlacz LCD). Z uwagi na dużą liczbę konfiguracji (różne platformy, moc zasilaczy itp.) oraz rodzaje dodatkowego wyposażenia (czytnik kart pamięci, zasilacze, odtwarzacz audio, radio, pilot itd.) należy sprecyzować, do czego będzie wykorzystywany komputer, i starannie dobrać odpowiedni zestaw. Poniżej wyszczególniliśmy elementy, na które należy zwracać uwagę, chcąc złożyć cichy komputer do pracy z pakietem biurowym i Internetem (cichy malec), komputer multimedialny - połączenie komputera z odtwarzaczem audio-wideo (bywalec salonów) oraz maszynę do gier.

Cichy malec

Bez problemu możemy wykorzystać kartę graficzną zintegrowaną z płytą główną, opierając całą konfigurację na wydajnym procesorze. Kto nie chce korzystać z konfiguracji opartej na zintegrowanym procesorze VIA C3, a woli wydajniejsze jednostki, powinien się zainteresować modelami wyposażonymi w zestaw chłodzący wykorzystujący technologię HeatPipe (są z reguły dużo cichsze). Zasilacz w tym wypadku nie musi być bardzo wydajny, wystarczą modele o mocy 200 W (przy założeniu, że komputer wyposażony jest w jeden twardy dysk, napęd optyczny i nie ma dodatkowej karty graficznej).

Bywalec salonów

Piesek salonowy

Budowa Barebone - Komputer Barebone to przeważnie niekompletna platforma w skład, której wchodzą: płyta główna, zasilacz, obudowa, zestaw chłodzący procesor. Dokupić będziemy musieli: twardy dysk (1), napęd optyczny (2), procesor (3) oraz pamięć (4).

Podobnie jak w wypadku wyżej opisywanego malucha, do pracy możemy wykorzystać kartę graficzną zintegrowaną z płytą główną, opierając konfigurację na mocnym procesorze (wystarczy 2,4 GHz) i zasilaczu minimum 200 W. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na charakterystykę zintegrowanego układu audio (obecnie wszystkie przystosowane są do pracy z zestawem głośników 5.1), liczbę i rodzaj wyprowadzonych złączy oraz dodatkowe wyposażenie. Jeżeli nie zdecydujesz się na kupno dodatkowego tunera TV, powinieneś mieć do dyspozycji wyjście TV-OUT lub S-Video, umożliwiające połączenie komputera z telewizorem. Warto również zwrócić uwagę na modele wyposażone w autonomiczny odtwarzacz audio, co pozwoli słuchać muzyki bez uruchamiania systemu (modele: MSI Mega 865 Deluxe, Epox Ex5 330N i Asus S-presso SP111; ten ostatni jest praktycznie niedostępny w Polsce). Dodatkowymi atutami będą: zintegrowany tuner radiowy, czytnik kart pamięci czy też pilot.

Coś dla graczy

Taka konfiguracja jest dużo trudniejsza do uzyskania, gdyż znacząca większość platform Barebone nie oferuje wydajnych zasilaczy, które są niezbędne z uwagi na konieczność używania dodatkowej karty graficznej. Z pewnością idealnie nadadzą się do tego modele z 300-watowym zasilaczem. Dodatkowo sprawdź, czy producent podaje, jakie karty graficzne obsługuje dany model, np. w komputerach Asus T2R można używać tylko kart graficznych o napięciu 1,5 V (ATI Radeon 9700, 9500).

Standardowo do tego typu komputerów (nawet z zasilaczami 300 W) nie polecamy kart graficznych wymagających dodatkowego zasilania, idealnie nadają się za to modele ATI ze średniego przedziału cenowego (Radeon 9600), które mają dobry współczynnik wydajności do ceny i pozwalają na zachowanie odpowiedniego komfortu grania nawet w najnowsze gry (rozdzielczość 1024x786).

Kto pokocha Barebone?

Barebone to z pewnością idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy szukają komputera nietuzinkowego, a niezbyt interesują się tym, co ma w środku. Komputer taki może pełnić funkcje odtwarzacza DVD, audio i wydajnej maszyny do gier - z zachowaniem ciekawej stylistyki, małych rozmiarów i funkcjonalności dużego komputera, przy czym wiele zależy od tego, na jaki model się zdecydujemy.

Jeżeli masz jakiekolwiek uwagi na temat tego artykułu, podziel się nimi z autorem. Wyślij swoje spostrzeżenia (mile widziane wszelkie uwagi negatywne) pod adres [email protected] z tytułem BIW3, a nagroda niespodzianka może być twoja. Informacje o nagrodzie w kolejnym numerze PCWK w artykule o pamięciach.