Piętnaście godzin

W naszych testach notebook IBM ThinkPad 560 z procesorem Pentium MMX 233, wyposażony w prototypowy model akumulatora PowerPad 160, działał aż 15 godzin! To około 5 razy dłużej niż w przypadku standardowej baterii ThinkPada.

Znasz prawo Murphy'ego odnośnie baterii do notebooków: wyczerpują się właśnie wtedy, gdy komputer jest najbardziej potrzebny. Nie ma ono zastosowania w stosunku do nowego rodzaju baterii Electrofuel. W naszych testach notebook IBM ThinkPad 560 z procesorem Pentium MMX 233, wyposażony w prototypowy model akumulatora PowerPad 160, działał aż 15 godzin! To około 5 razy dłużej niż w przypadku standardowej baterii ThinkPada.

Wydłużenie czasu działania baterii nie jest takie samo we wszystkich notebookach - teoretycznie bateria wytrzymuje 16 godzin, ale wszystko zależy od komputera i zasilacza sieciowego. Zasilacz PowerPada daje na wyjściu napięcie 14,8 V, natomiast zasilacze innych notebooków mają wyższe napięcie. Optymalne wykorzystanie PowerPada zapewnia zasilacz o napięciu wyjściowym 16,8 V lub wyższym.

PowerPad podczas zasilania notebooka ładuje również baterię wewnętrzną (nie jest modułem ją zastępującym, lecz prostokątnym pudełkiem o grubości prawie 1 cm, które umieszcza się pod laptopem i podłącza do gniazda zasilacza). Najlepszy efekt można więc osiągnąć po wyjęciu baterii wewnętrznej i używaniu samego PowerPada. Wynik 15 godzin uzyskaliśmy właśnie w ten sposób. Z włożoną baterią ThinkPad działał 12 godzin i 20 minut.

Wadą PowerPada jest koszt i waga: cena baterii w USA wynosi 499 dolarów, zaś akumulator waży 820 g (w porównaniu do 330 g standardowej baterii ThinkPada). Jesienią Electrofuel planuje wprowadzenie lżejszych, tańszych wersji na przełomie października i listopada. PowerPad 80 za 199 dolarów ma działać 8 godzin, a PowerPad 100 za 299 dolarów - 10 godzin. Na drugim końcu oferty znajdzie się PowerPad 210 za 799 USD: ta prawie kilogramowa bateria, zaoferuje 21 godzin pracy. Model 160 dostępny będzie w niektórych notebookach Acera i IBM już we wrześniu. Wersje do komputerów przenośnych Della, Toshiby, Compaqa i Apple'a mają być gotowe pod koniec września. W przyszłym roku Electrofuel chce zaprezentować wersję wewnętrznej baterii PowerPad.

Electrofuel ma ponaddwukrotnie większą gęstość energetyczną (ilość mocy na jednostkę powierzchni) w porównaniu do typowych baterii litowo-jonowych. Z powodu pakowania i wymogów projektowych w standardowej baterii marnuje się do 22 procent miejsca. Natomiast superpolimerowa technologia Electrofuela wykorzystuje prawie całą dostępną przestrzeń na samą baterię, a także obywa się bez typowej metalowej obudowy.