Piętnaste urodziny IMDb

Największy internetowy serwis filmowy Internet Movie Database (IMDb) obchodził wczoraj swoje piętnaste urodziny. Zręby serwisu powstały zanim jeszcze świat usłyszał o Google, czy Yahoo, a tak naprawdę, to przed powstaniem pierwszej strony WWW!

W roku 1989 twórca serwisu, Col Needham, był aktywnym uczestnikiem grupy rec.arts.movies - tworzył listy aktorów, reżyserów i informacji biograficznych o osobach z branży filmowej. Dokładnie 17. października 1990 roku Needham udostępnił skrypty, które pozwalały na przeszukiwanie tych list... i tak narodziło się IMDb. W tamtym czasie baza zawierała "zaledwie" dziesięć tysięcy tytułów.

Wystarczy spojrzeć na statystki IMDb, żeby stwierdzić, jak ogromny jest ten serwis. W jego bazie danych znajduje się prawie pół miliona tytułów i prawie dwa miliony osób związanych z produkcją filmową, serwis ma ponad sześć i pół miliona zarejestrowanych użytkowników, a jego listy dyskusyjne zawierają ponad trzynaście milionów postów. Same te liczby chyba wystarczą do stwierdzenia, że IMDb jest jedyne w swoim rodzaju i największe.

Więcej informacji o IMDb można znaleźć na stronach Wikipedii.

Witryna IMDb


Zobacz również