Piętnastka

Chociaż monitory 17-calowe zyskują coraz więcej zwolenników, to poczciwe stare "piętnastki" wciąż mają swoich zagorzałych fanów - głównie za sprawą niższej ceny...

Chociaż monitory 17-calowe zyskują coraz więcej zwolenników, to poczciwe stare "piętnastki" wciąż mają swoich zagorzałych fanów - głównie za sprawą niższej ceny.

SyncMaster 550b 15-calowy monitor firmy Samsung może pracować w rozdzielczości do 1024 x 768 pikseli przy odświeżaniu 75 Hz, jednak optymalnym trybem pracy jest 800 x 600 pikseli przy częstości odświeżania 85 Hz. Obszar widzialny ekranu tego monitora wynosi 13,8 cala a rozmiar plamki 0.28 mm.

Powierzchnia ekranu pokryta jest warstwą redukującą niepożądane efekty i refleksy świetlne.

Ustawianie parametrów pracy monitora odbywa się za pomocą menu ekranowego. Do dyspozycji mamy standardowe opcje, takie jak kontrast, jasność, położenie i rozmiar obrazu, zniekształcenie trapezoidalne, wybrzuszenie, likwidacja mory oraz temperaturę koloru. Co ważne, monitor jest wyposażony w port USB. Samsung SynMaster 550b spełnia kryteria niskiej emisji promieniowania, w tym MPR-II i TCO95.

Obraz generowany przez monitor jest niezłej jakości, chociaż można mieć kilka zastrzeżeń. Poziom jasności ekranu nie jest równomierny - przy wyświetlaniu jednolitego białego tła możemy dostrzec ciemniejsze obszary w lewej części ekranu. Również różnice między odcieniami szarości (szczególnie ciemnymi) są niewielkie - trudno np. odczytać ciemnoszary napis na czarnym tle. Do zalet monitora należy na pewno bardzo dobra ostrość i zogniskowanie obrazu. Chociaż odcienie szarości nie są najlepiej rozróżnialne, to nie można mieć większych zastrzeżeń do ogólnej wyrazistości kolorów.

Monitor ten można z powodzeniem stosować w domu, jeśli nie pracujemy z programami wymagającymi dużej powierzchni ekranu i nie mamy wygórowanych ambicji co do jakości grafiki i gier. Samsung SyncMaster 550b sprawdzi się również w większości typowych zastosowań biurowych.