Pigułki szczęścia

Na początku naszego wieku leczenie za pomocą pigułek pacjenci traktowali dość podejrzliwie. Myśleli zapewne - co taka mała pigułka może mi pomóc? Pod koniec tysiąclecia farmaceuci doprowadzili technologię produkcji medykamentów niemalże do perfekcji. Nikogo już nie dziwi widok osób aplikujących sobie niewielkie dawki leków w postaci pigułek.


Na początku naszego wieku leczenie za pomocą pigułek pacjenci traktowali dość podejrzliwie. Myśleli zapewne - co taka mała pigułka może mi pomóc? Pod koniec tysiąclecia farmaceuci doprowadzili technologię produkcji medykamentów niemalże do perfekcji. Nikogo już nie dziwi widok osób aplikujących sobie niewielkie dawki leków w postaci pigułek.

Z roku na rok pojawia się coraz więcej pigułek, których nie można jednoznacznie uznać za leki. Od czasu pojawienia się w okresie powojennym iście magicznego leku - aspiryny, którą to Amerykanie zażywają garściami przy praktycznie wszelkich objawach dowolnej choroby: od przeziębienia, przez ból głowy, po porannego kaca, liczba tzw. smart drugs rośnie w błyskawicznym tempie.

Od lat znamy już witaminy, antybiotyki, pastylki z krzyżykiem czy proszki przeciwbólowe, które niezauważalnie, acz bardzo szybko ratują nas od cierpień czy objawów migreny, bezwarunkowo gwarantując polepszenie nastroju bądź utrzymanie w dobrym zdrowiu. Pigułkowa rewolucja, która wybuchła w naszym wieku, już niedługo doprowadzi do sytuacji, w której na wszelkie objawy chorób fizycznych, psychicznych, złe samopoczucie, a nawet łysienie, brak erekcji, stres, depresje wystarczy wziąć pigułkę. Czy wkraczamy w nowy wspaniały świat - erę tryumfu Huxleyowskiej somy?

SKONDENSOWANA MĄDROŚĆ - SMART DRUGS

Według przewidywań analityków rynku pod koniec tego stulecia branża biotechnologiczna i farmaceutyczna to, obok przemysłu informatycznego i telekomunikacji, główne "czarne konie" na światowych giełdach. Spodziewane łączne dochody koncernów biotechnologicznych i farmaceutycznych specjalizujących się w lekach najnowszej generacji wzrosnąć mają do 2000 r. o ok. 30%.

Popularne wśród młodzieży stają się już nie leki, lecz współczesne, pigułkowe narkotyki wysokoenergetyczne tj. ecstasy. W Internecie znajdziemy setkę innych równie zapewne atrakcyjnych, ale nielegalnych medykamentów z tej kategorii. Z drugiej strony nasze apteki szturmują coraz częściej sprowadzane z USA leki antydepresyjne, które bez wielkiego trudu można zaliczyć do klasy smart drugs (np. prozac). Oczywiście, o ile młodego człowieka łatwo namówić do zażycia tajemniczych paramedycznych wynalazków, o tyle część osób w tzw. średnim wieku prawdopodobnie już posługuje się niektórymi "wynalazkami", które reklamowane są jako ożywiające umysł i ciało. Smart drugs widzimy nawet w telewizyjnych reklamach w postaci różnych rozpuszczalnych kompozycji witaminowych, nasercowych czy zestawów geriatrycznych przeznaczonych na szeroki rynek. Co więcej, pojawiły się różnego typu parafarmaceutyki, leki homeopatyczne, a nawet "wynalazki" sprzedawane przez firmy specjalizujące się w sprzedaży bezpośredniej.

Cel zażywania tego typu medykamentów jest jednoznaczny - mają one spowodować, iż staniemy się jeszcze mądrzejsi, będziemy myśleć jeszcze szybciej i sprawniej, mniej się męczyć, a nasze ciało nie zestarzeje się w szybkim tempie. A któż z nas nie pragnie być sprawniejszy? Czy konsekwentne zażywanie leków nowej generacji może nam zagwarantować pozostanie na zawsze "smart, fresh and cool" (czyli spełnienie kolejnego amerykańskiego snu). Oczywiście, do tej klasy produktów farmaceutycznych możemy zaliczyć nie tylko zwykłe narkotyki (amfetamina, kokaina, ecstasy), lecz także wiele typowych leków przeciwbólowych czy antydepresyjnych. Przecież coraz popularniejszy w ostatnich latach prozac, który podobno zażywa nawet Bill Clinton, stał się XX-wiecznym remedium chyba na wszelkie nerwice.

MODNYM BYĆ - LIFESTYLE DRUGS

Niedawno na światowe rynki zaczęły wchodzić leki nowej klasy - szumnie zwane lifestyle drugs. Są to medykamenty, które nie tylko spowodują, iż będziemy zdrowsi, sprawniejsi, wytrzymalsi, ale których zażywanie zaczyna być... w dobrym tonie. Posiadanie ich w domowej apteczce jest wręcz pewnym objawem przyjętego powszechnie, właściwego stylu życia. Kierując się nazwą, do tej samej kategorii możemy zaliczyć wiele modnych wśród młodzieży narkotyków, lecz nie o to w tym przypadku chodzi. Większość lifestyle drugs trafić ma przecież do rąk ludzi w średnim wieku, dysponujących znacznie większą siłą nabywczą. Któż z nas nie boi się starości, kto nie chce być wciąż młody, zgrabny, piękny i mądry? Czy już niedługo wszystkie nasze problemy egzystencjalne zostaną rozwiązane za pomocą kolejnej pigułki?

Od pewnego czasu znane są już leki hormonalne, pigułki antykoncepcyjne, medykamenty pomagające w walce z otyłością lub słodziki stosowane przez wiele osób dbających o własne zdrowie czy figurę. Niedawno pojawiła się Viagra - medyczne remedium na typowo męskie kłopoty związane z erekcją. Od dwóch lat w USA tryumfy święci melatonina, której konsekwentne stosowanie ma przedłużyć nasze życie nawet o 20%. Już zapowiadane są "pigułkowe" leki na łysienie, orgazm dla kobiet. Kiedy trafimy na granice w rozwoju farmakologii? Czy nastąpi to wówczas, gdy poznamy wszystkie czynności mózgu i nauczymy się wpływać na nie za pomocą specjalnych kombinacji substancji naturalnych, chemicznych czy mineralnych? Już dziś bowiem koncerny farmaceutyczne potrafią kontrolować nie tylko niezwykle skomplikowane ludzkie zachowania np. popęd seksualny, lecz są w stanie leczyć zaburzenia psychiczne. Czy przyszłość przyniesie nam świat pozbawiony wszelkich zaraz i chorób? Czy pozbędziemy się AIDS, raka, choroby Altzheimera? A może XXI wiek wprowadzi nas w czasy jeszcze bujniejszego rozwoju technologii kosmetycznych i geriatrii. Jeśli tak szybko opanowaliśmy inne dziedziny, może za kilka lat uda się spełnić kolejne marzenie człowieka - sen o wiecznej młodości?

Linki:

Better thinking through chemistry -http://www.uta.fi/~samu/SMARTS2.html

Melatonina -http://www.melatonin.com

Prozac -http://pharminfo.com/drugdb/proz_arc.html#arc_proz_basic

Współczesne leki - http://www.mediconsult.comeo