Pikeo

Pikeo to miejsce, w którym możesz dzielić się swoimi zdjęciami i wspólnie z innymi tworzyć fotograficzną mapę świata.

Pikeo

Informacje:http://www.pikeo.pl Cena: bezpłatny Ocena: 7/10

Szukasz w Sieci miejsca na publikację własnych zdjęć, z możliwością przydzielania dostępu różnym grupom użytkowników? Potrzebujesz fotografii o określonej tematyce lub wykonanych w określonym miejscu? Jeśli tak, to być może twoje oczekiwania spełni Pikeo.

Możesz tu założyć darmowe konto o pojemności 1 GB, wrzucać do niego zdjęcia w formacie JPEG i przypisywać je do różnych kategorii. Podczas kopiowania zdjęć decydujesz od razu o tym jaki ma być do nich dostęp: czy będą mogli oglądać je wszyscy czy tylko wybrane osoby (to ustawienie możesz później w każdej chwili zmienić). Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zapełniać konto fotkami wprost z telefonu komórkowego. W takim przypadku musisz jedynie zainstalować w nim specjalną aplikację, którą znajdziesz na stronie www.shozu.com w wielu wersjach przeznaczonych dla różnych modeli telefonów.

Pikeo

Pikeo

Swoje fotoalbumy tworzysz tu samodzielnie lub wspólnie z zaproszonymi użytkownikami z listy znajomych. Rzecz jasna, najpierw musisz taką listę stworzyć. W tym celu na zakładce "moja społeczność" klikasz link zaproś i w wyświetlonym w ten sposób okienku wpisujesz po kolei adresy e-mailowe wybranych osób, określając przy okazji ich status (znajomy, przyjaciel, rodzina). Jeśli dysponujesz kontaktami na jednym z następujących kont: Yahoo! Mail, Gmail Windows Live Hotmail, nie musisz ręcznie wklepywać adresów - po prostu kliknij przycisk importuj kontakty (wkrótce ma być dodana obsługa kont pocztowych w Wirtualnej Polsce).

Twórcy serwisu zalecają, aby każde wgrywane zdjęcie opisywać za pomocą tagów. Pozwoli to precyzyjnie określić sfotografowaną osobę (kto to jest?), widoczny na zdjęciu przedmiot (co to jest?) lub miejsce wykonania zdjęcia (gdzie to jest?) - zgodnie z hasłem reklamowym Pikeo. Dzięki tagom inni użytkownicy serwisu mogą w każdej chwili szybko dotrzeć do interesujących ich zdjęć.

Wykorzystując istniejące tagi lub wybierając poszczególne zdjęcia z kolekcji, można je powiązać z konkretną lokalizacją i w ten sposób, wraz z innymi użytkownikami Pikeo, współtworzyć fotograficzną mapę świata.

Gdy zechcesz pochwalić się znajomym swoimi zdjęciami, możesz wysłać im link do swojego profilu w Pikeo (tworzony według schematu: www.pikeo.pl/nazwa_użytkownika) - wówczas będą mogli oglądać wszystkie twoje fotki. Jeśli wolisz pokazać im tylko część zasobów, skorzystaj z drugiej możliwości i wygeneruj link, który skieruje ich tylko do wybranej galerii.

Plusy:

  • geolokalizacja zdjęć
  • wspólne tworzenie fotoalbumów
  • różne formy prezentacji zdjęć

Minusy:

  • mało przejrzysty interfejs
  • komunikaty błędów serwera

Podsumowanie: rozwojowy serwis społecznościowy o mocno nakreślonym profilu, z misją stworzenia fotograficznej mapy świata.