"Piłkarska" sieć działa jak należy

Avaya, firma odpowiedzialna za stworzenie i obsługę sieci komputerowych na potrzeby Mistrzostw Świata w piłce nożnej, poinformowała, że jak dotąd niezwykle skomplikowany system działa bez zastrzeżeń.

Avaya, firma odpowiedzialna za stworzenie i obsługę sieci komputerowych na potrzeby Mistrzostw Świata w piłce nożnej, poinformowała, że jak dotąd niezwykle skomplikowany system działa bez zastrzeżeń.

Podczas pierwszych dwóch tygodni trwania Mundialu poprzez sieć przesłano ponad 4 terabajty danych. Sieć obsługuje wszystkie systemy związane z obsługą mistrzostw, m.in. system akredytacji dziennikarzy, obsługę stadionów, mediów oraz to, co bardzo ważne dla wszystkich miłośników piłki – tworzenie statystyk i zbieranie danych niezbędnych do tych obliczeń. Także komunikacja telefoniczna na mistrzostwach odbywa się przy wykorzystaniu usług Voice over IP, który jak podali organizatorzy obsługuje ok. 100 tys. rozmów dziennie. Dzięki przysyłaniu głosu przez Internet organizatorzy zaoszczędzą ok. 200 tys. USD.

Avaya przyznała również, że codziennie obserwowany jest wzrost ruchu w "mistrzowskiej" sieci. Średnio z dnia na dzień przesyłane jest o 500 GB danych więcej. Szacuje się, że do końca imprezy przez sieć zostanie przesłane 10 terabajtów danych.

Sieć łączy ponad 40 tys. urządzeń, zlokalizowanych na 20 stadionach, w dwóch międzynarodowych centrach medialnych oraz dwóch zdalnych biurach FIFA. Monitorowaniem działania sieci zajmuje się kilka centrów – dwa w Yokohamie, jedno w Seulu i Singapurze, trzy dodatkowe w USA (Denver, Colorado i Floryda). Każde z nich w razie potrzeby może przejąć kontrolę nad całą siecią.

Jeśli chodzi o sprawność przesyłu danych to jest ona imponująca. Według danych za pierwsze 14 dni, procent pakietów danych, które nie dotarły do adresatów wynosi 0,00001 %. Opóźnienia pomiędzy centrami w Yokohamie i Seulu to maksymalnie 70 ms.

Avaya na mocy podpisanego kontraktu zajmie się również obsługą i stworzeniem sieci na potrzeby kolejnych Mistrzostw Świata w Niemczech, które odbędą się w 2006 roku.


Zobacz również