Piłkarski mundial do obejrzenia w kinie w 3D

W ramach partnerstwa Sony i FIFA 25 spotkań mistrzostw świata w piłce nożnej w RPA zostanie zarejestrowanych w technice 3D. Transmisje 8 spotkań będzie można obejrzeć w wybranych kinach.

Relacje z zawodów będą realizowane za pomocą siedmiu par profesjonalnych kamer Sony HDC-1500 i specjalnego wozu transmisyjnego. Jak informuje koncern Sony, w ten sposób zarejestrowany zostanie m.in. szlagierowo zapowiadający się pojedynek fazy grupowej mistrzostw: Portugalia - Brazylia, wybrane spotkania 1/8 finału, trzy z czterech ćwierćfinałów, oba półfinały oraz mecze o medale.

Transmisje 3D 8 spotkań będzie można obejrzeć w wybranych kinach. Prawa do relacji z mundialu w tym kanale dystrybucyjnym posiada szwajcarska spółka Aruna Media AG, która zamierza nadawać transmisje na żywo w 26 państwach.

W wypadku relacji telewizyjnych 3D sprawa wygląda nieco inaczej.

Na chwilę obecną prawami do relacji telewizyjnych 3D dysponują stacje ESPN (USA), Sogecable (Hiszpania) i SBS (Korea Płd.); kolejne umowy mają zostać ogłoszone w najbliższym czasie.

W niektórych krajach opcja oglądania mistrzostw w trójwymiarze może być w ogóle niedostępna - a to dlatego, że właściciele praw do transmisji nie dysponują odpowiednią technologią. Np. w Wielkiej Brytanii prawa do relacji należą do telewizji ITV i BBC, ale jedynym kanałem telewizyjnym 3D może pochwalić się BSkyB.

W Polsce mecze mistrzostw pokaże Telewizja Polska, jednak to Canal+ jako pierwszy zapowiedział uruchomienie testowego kanału 3D.

Do oglądania meczu w 3D w domu będzie potrzebny oczywiście telewizor 3D i specjalne okulary.

Mistrzostwa świata w piłce nożnej w 2010 r. organizowane są w Republice Południowej Afryki. Turniej rozpocznie się 11 czerwca br. Sony wyda oficjalny film podsumowujący mundial, który będzie dostępny w formacie Blu-ray 3D.