Piloci i pielęgniarki

Pearl Harbor nie znalazł uznania w oczach krytyki, bo nie były one zwrócone w stronę zastosowanych w filmie efektów specjalnych.

Pearl Harbor nie znalazł uznania w oczach krytyki, bo nie były one zwrócone w stronę zastosowanych w filmie efektów specjalnych.

Jest to kolejny, po Armageddonie, wielki film wybitnego reżysera Michaela Baya, a zarazem przedstawienie finansowane przez Bruckheimera. Obraz pod względem komercyjnym okazał się strzałem w dziesiątkę. Wersja DVD rozeszła się w USA niczym świeże bułeczki. W ciągu pierwszego tygodnia sprzedano 3,7 mln egzemplarzy wydania dwupłytowego.

Fenomen ten tłumaczy się między innymi rozbudzonymi nastrojami patriotycznymi. Przygotowywana jest obecnie czteropłytowa edycja z wersją reżyserską. Tymczasem w Polsce będziemy mieli do wyboru wersję jedno- i dwupłytową. W przypadku tej drugiej (w cenie 119,99 zł) na dodatkowej płycie znajdą się treści uzupełniające. Od dystrybutora wiemy, że będą to: droga na ekran, jak powstawał film Pearl Harbor (napisy w języku polskim), teledysk Faith Hill There You'll Be, Pearl Harbor - z perspektywy Japończyków (napisy w języku polskim) i oryginalny zwiastun kinowy.

Czekając na Pearl Harbor

Choć można się było spodziewać obrazu nawiązującego w swej estetyce i wymowie do klasycznego już Tora, Tora, film okazał się jednak nad wyraz długim romansem zakończonym efektownymi scenami batalistycznymi.

Rafe McCawley (Ben Affleck) i Danny Walker (Josh Hartnett) razem dorastali na farmie. Od zawsze łączyła ich przyjaźń i pasja latania. Nic więc dziwnego, że obaj zapragnęli służyć w siłach powietrznych USA. Ich kaskaderskie wyczyny nie znalazły uznania u szkoleniowców, zrobiły jednak wrażenie na przełożonych... Męska przyjaźń i pragnienie przygody nie wystarczają i niebawem w całą historię wplata się wątek miłosny. W życiu obu mężczyzn pojawia się bowiem urocza pielęgniarka Evelyn (Kate Beckinsale), a dzięki niej na ekranie rozgrywa się kilka zabawnych scen, jak na przykład ta zdradzająca niechęć wojaków do zastrzyków.

Pierwsze pół godziny projekcji pozwala nam poznać bohaterów. Abyśmy nieco lepiej mogli rozeznać się w czasie i ówczesnych realiach politycznych, następuje krótka wzmianka o trwającej właśnie II wojnie światowej. Już w 40. minucie doczekamy się pierwszej bitwy powietrznej. Jej uczestnikiem jest prawdziwy as przestworzy w barwach USA, Rafe McCawley, który tym razem walczy po stronie Brytyjczyków. Skąd on się tu wziął? No cóż, w imię honoru i dobra ojczyzny postanowił opuścić swojego najlepszego przyjaciela Danny'ego i słodką, dopiero co poznaną Evelyn, którą obdarzył silnym uczuciem. Jak można się domyślić, od kiedy mamy do czynienia z trójką bohaterów, akcja filmu rozgrywa się między trzema wierzchołkami trójkąta miłosnego. Nie będę się wdawał w szczegóły, aby wszyscy wrażliwi widzowie mogli z zapartym tchem śledzić miłosne dramaty pięknej sanitariuszki.

Wojna trwa, tymczasem ona, Rafe i Danny trafiają do bazy wojskowej Pearl Harbor. Miejsce to przypomina początkowo hawaj-ską miejscowość wypoczynkową. Pielęgniarki nie mają nic do roboty, ich pacjenci to głównie żołnierze z oparzeniami słonecznymi. Wszystkim, którzy nie przywykli do rozlazłych sekwencji romansowych, polecam przełączenie się od razu na 82. minutę filmu. Wtedy zaczyna się atak Japończyków na Pearl Harbor. Są to najlepsze sceny w całym filmie i zarazem oszałamiający popis tego, do czego mogą dojść ludzie od efektów specjalnych.

Jazgot silników

Film nagrano w Dolby Digital 5.1. W przeciwieństwie do wydań amerykańskich w Europie nie ma ścieżki zapisanej w DTS. Obraz dzieli się dramatycznie na chwile liryczne i momenty akcji. W przypadku tych pierwszych głos miejscami jest tak cichy, że wydaje się, iż postacie opętane przez Erosa zatraciły dech. Ułomność tę rekompensują w pełni sceny walki, podczas których kolumny efektowe mają sporo pracy. Obraz natomiast zapisany w formacie 2,35:1 z transferem anamorficznym jest niemal perfekcyjny. Uważni widzo-wie wychwycą pewne niedociągnięcia, lecz są to naprawdę drobiazgi. Ostrość i nasycenie kolorów nie budzą żadnych zastrzeżeń. Jak na tak długi film dysk prezentuje wysoki poziom, czego dowodem jest szczegółowość obrazu. Wydanie pod względem technicznym jest godne uwagi. Szkoda tylko, że mimo wszystko jest gorsze od amerykańskiego.

Pearl Harbor (wydanie jednopłytowe)

Dystrybutor: Imperial Home Entertainment

Cena: 99,99 zł

Kraj i rok produkcji: USA, 2001

Reżyser: Michael Bay

Obsada: Ben Affleck, Josh Hartnett, Kate Beckinsale, Alec Baldwin

Region: 2

Język: angielski

Dźwięk: DD 5.1

Nośnik: jednostronna - dwuwarstwowa

Format obrazu: 2,35:1, anamorficzny