Pilot jest tylko jeden


Cambridge Audio M700

M700 to najbardziej zaawansowany i najnowszy model w katalogu angielskiej firmy Cambridge Audio.

Już na pierwszy rzut oka widać, że jest to urządzenie nowoczesne i przyjazne użytkownikowi. M700 jest wąski i długi, co sprawia, że bardzo dobrze leży w każdej, nawet dziecięcej dłoni. Większość powierzchni sterownika zajmuje ogromny, monochromatyczny, dotykowy wyświetlacz LCD. Podzielono go na kwadraciki, które odpowiadają za obsługę określonych funkcji. Układ wyświetlanego panelu jest standardowo przygotowany oddzielnie dla każdego typowego urządzenia audio-wideo. Zrezygnowano jednak z wyświetlania na ekranie LCD klawiszy wyboru źródeł i pozostawiono osiem tradycyjnych guzików realizujących te funkcje. Rozwiązanie jest jak najbardziej trafne: przyspiesza korzystanie z pilota, ponieważ nie trzeba za każdym razem, gdy chcemy uaktywnić podstawowe funkcje, wpatrywać się w ekran LCD. Podstawowe funkcje (wybór kanałów, głośność, włączanie i wyciszanie dźwięku) mają przypisane sobie zwykłe, gumowe klawisze.

Programowanie pilota odbywa się tak jak w modelu M500. Warto zwrócić uwagę na doskonałą czułość i precyzję dotykowej matrycy. Nie ma tu problemów, jakie zdarza się napotkać przy kosztownym Philipsie, gdzie czasem trzeba kilkudziesięciu sekund, aby wywołać wskazaną funkcję. Wszystko działa idealnie. Błękitne podświetlanie wyświetlacza ułatwia obsługę w nocy. Rozdzielczość matrycy jest wysoka, a kontrast znakomity. Tak jak w M500, sensor światła czuwa nad tym, aby w warunkach dziennych podświetlanie nie uaktywniało się i w ten sposób nie zużywało baterii. Pilot ma wbudowany port do komunikacji z komputerem, jednak w zestawie nie ma oprogramowania ani kabla. Można się spodziewać, że takie dodatki wkrótce pojawią się na rynku, co pozwoli na uaktualnienie oprogramowania sterownika, a być może umożliwi wgrywanie do pamięci nowych profili układu ikon na wyświetlaczu.

Informacje

Typ pilot uniwersalny

Cena 790 zł

Dystrybutor Decibel,http://www.decibel.com.pl

Funkcje możliwość zaprogramowania do ośmiu pilotów, makra, czujnik oświetlenia zewnętrznego, podświetlana klawiatura i ekran LCD, zmiana układu ikon na wyświetlaczu LCD

Philips Pronto

Pronto był pierwszym uniwersalnym sterownikiem Philipsa. podczas pokazu premierowego wręcz szokował możliwościami i wyglądem.

Także teraz, gdy na rynku jest już jego bardziej zaawansowany model (sprzedawany równolegle z opisywaną wersją), Pronto nadal jest jednym z najbardziej dopracowanych i nowoczesnych pilotów. Jego wymiary są na tyle niewielkie, że można go obsługiwać jedną ręką. Zdecydowaną większość funkcji można wywołać, operując palcami na dużym, dotykowym ekranie LCD. Tradycyjne klawisze służą jedynie do przełączania kanałów (góra, dół), ustawiania głośności czy uaktywniania podświetlania tych przycisków. Ekran LCD ma regulację kontrastu, który np. w porównaniu z wyświetlaczem Cambridge Audio M700 jest mniej wyraźny. Monochromatyczne ikony są podświetlane na błękitno-zielony kolor. Sterownik może zapamiętać kody pilotów kilkudziesięciu marek, które są przechowywane w 2-megabajtowej pamięci. Grafika wyświetlacza jest doskonała, obsługa pilota zaś intuicyjna. Przyjemnością jest programowanie makr, których poszczególne składowe można wygodnie edytować, przeglądając listę wybranych zadań. Makra są wywoływane poprzez wybranie określonej ikony z menu, którą można dowolnie nazwać, korzystając z wygodnej, wirtualnej klawiatury.

Ikony można wciskać bez dbałości o precyzję wykonania tej czynności, co w codziennym użytkowaniu jest bardzo istotne. Dobrze opracowano ścieżkę dotarcia do opcji przypisanych poszczególnym elementom menu określonych urządzeń. Przykładowo, wciskając ikonę TV, najpierw docieramy do ekranu z wyborem kilku sekcji, takich jak klawiatura numeryczna, telegazeta, opcje czy set-up. Dopiero wciśnięcie dowolnego podmenu udostępnia panel prezentujący funkcje tej właśnie sekcji. Korzystając z dołączonego oprogramowania i kabla służącego do połączenia z pecetem, można samodzielnie komponować zestawy ikon wyświetlanych na panelu, a także pobierać gotowe zestawy funkcji udostępniane w Internecie.

Informacje

Typ pilot uniwersalny

Cena 1790 zł

Dystrybutor Philips Polska,http://www.philips.pl

Funkcje 4 kanały radiowe

Złącza podświetlana klawiatura, możliwość konfiguracji z poziomu komputera, 2 MB pamięci na makra i zapamiętanie kodów innych pilotów