Pilot jest tylko jeden


Philips Pronto Pro

Najbardziej rozbudowany i najdroższy pilot z oferty Philipsa.

W porównaniu z o wiele tańszą poprzednią wersją Pronto Pro ma kilka istotnych udoskonaleń. Po pierwsze, kolorowy ekran dotykowy. Po drugie, stacja dokująca, która pełni funkcję zarówno ładowarki akumulatorów (Pronto pracuje na zwykłych jednorazowych bateriach), jak i modułu do komunikacji z komputerem. W pilota wbudowano także sensor wykrywający ruch. Wystarczy wziąć urządzenie, aby samoczynnie przeszło ze stanu czuwania w tryb pracy, a ekran LCD został podświetlony. Kolejna zaleta to pamięć wewnętrzna zwiększona do 8 MB. To jak na pilota wartość ogromna, choć należy pamiętać, że kolorowe obrazy, które można za pomocą komputerowego oprogramowania umieszczać jako ikony w menu, zajmują sporo kilobajtów. W przypadku Pronto Pro "uczenie" pilota sygnałów poszczególnych sterowników może być w większości sytuacji zbyteczne. Urządzenie ma wbudowaną bazę kodów setek pilotów różnych marek. Ponadto poszczególne typy urządzeń zawierają predefiniowane układy ikon, które symbolizują najczęściej występujące w nich funkcje. Układ, kształt, wielkość i rodzaj wyświetlanych na ekranie obrazków można bez większych problemów edytować. Sprawia to, że sterownik praktycznie całkowicie można dostosować do własnych potrzeb.

W stosunku do tańszego modelu ekran LCD ma znacznie lepszy kontrast.

Ma też tylko jedną, ale istotną wadę - wymaga od użytkownika ogromnej precyzji przy operowaniu palcem na panelu dotykowym. Palec musi się znajdować pod odpowiednim kątem i precyzyjnie nacisnąć na daną ikonę, w przeciwnym razie aktywacja pożądanej funkcji się nie powiedzie. To może zdenerwować użytkownika, tym bardziej że ikony ulokowane przy bocznych krawędziach ekranu reagują na nacisk gorzej niż w centralnej jego części. Nie pomaga tu opcja kalibracji ekranu, co jest niemiłą niespodzianką.

Informacje

Typ pilot uniwersalny

Cena 3999 zł

Dystrybutor Philips Polska,http://www.philips.pl

Funkcje podświetlana klawiatura, możliwość konfiguracji z poziomu komputera, 8 MB pamięci na makra i zapamiętanie kodów innych pilotów, detektor ruchu, baza kodów setek pilotów różnych marek

Sony RM-AV2100T

Precyzyjnie działający pilot za rozsądną cenę.

Uniwersalny i programowalny pilot Sony pod wieloma względami przypomina sterownik Cambridge Audio M700. Po pierwsze, oba urządzenia mają matrycę dotykową wykonaną z pewnością przez tego samego producenta. Jej czułość, charakterystyczny podział na kwadraciki, którym są przypisywane określone funkcje, a nawet błękitny kolor podświetlenia wskazują, że wyświetlacz jest prawie taki sam. Prawie, bo jedyną różnicą jest jego inny kształt. Brytyjczycy wykorzystali wąski, lecz długi prostokąt, który umieścili w zgrabnej poręcznej obudowie mieszczącej się w każdej dłoni. Konstruktorzy Sony z kolei postanowili pójść inną drogą. Czy lepszą? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie.

Pilot Sony jest bowiem stworzony z myślą o tym, aby leżał na stole, a nie by był trzymany w dłoni. Jest szeroki, gruby, lecz jednocześnie tak umiejętnie wyprofilowany (w pozycji leżącej całość jest pochylona w stronę użytkownika, a gumowe podstawki zapobiegają jego przemieszczeniu), że jako stacjonarne centrum dowodzenia sprawdza się znakomicie. Programowanie i codzienna obsługa sterownika nie powinny nikomu sprawić problemu. Aby sterownik miał funkcje innych pilotów, należy skorzystać z dwóch opcji - wprowadzić kod z dostępnej bazy danych (są w niej kody większości urządzeń nawet mniej popularnych marek) lub - jeśli nie ma tam cyferek odpowiadających posiadanemu przez nas modelowi - przeprowadzić procedurę "uczenia". Nauka sygnałów podczerwieni innych pilotów odbywa się w typowy sposób, tzw. twarzą w twarz. Dwa piloty należy ustawić nadajnikami podczerwieni do siebie, wcisnąć odpowiednie klawisze uruchamiające zapis sygnałów sterujących, a następnie funkcja po funkcji przypisać w pilocie Sony zadania sterownika bazowego. W modelu RM-AV2100T jest także niezbędna funkcja Makro, którą tu nazwano System Control. Są trzy banki pamięci, a każdy zapamiętuje do 16 operacji w jednym ciągu poleceń. Nie jest to zbyt wiele, ale do sterowania nawet dość zaawansowanym systemem audio-wizualnym powinno wystarczyć.

W warunkach nocnych przydatne okazuje się podświetlanie ekranu LCD, który świeci błękitnie.

Informacje

Typ pilot uniwersalny

Cena 829 zł

Dystrybutor Sony Poland,http://www.sony.pl

Funkcje 4 kanały radiowe

Złącza 3 makra, podświetlana klawiatura, kopiowanie kodów do innych pilotów Sony, pamięć kodów 12 pilotów, automatyczne wyłączanie