Pilot jest tylko jeden

Włączyć telewizor, ustawić odpowiednie wejście, uruchomić odtwarzacz DVD i amplituner, przełączyć na dekodery cyfrowe, ustawić głośność - to tylko podstawowe czynności, jakie musimy wykonać w prostym systemie kina domowego, aby rozpocząć oglądanie filmu.


Włączyć telewizor, ustawić odpowiednie wejście, uruchomić odtwarzacz DVD i amplituner, przełączyć na dekodery cyfrowe, ustawić głośność - to tylko podstawowe czynności, jakie musimy wykonać w prostym systemie kina domowego, aby rozpocząć oglądanie filmu.

Jeśli nie mamy urządzeń jednego producenta, musimy skorzystać z kilku pilotów, a następnie wcisnąć kilkanaście klawiszy wywoływania żądanych funkcji. Dla niektórych nie jest to kłopot, ale dla laików jest to wielkie wyzwanie. Dla wszystkich jednak - rzecz denerwująca i zajmująca (zwykle najpierw musimy poszukać pilotów, bo są porozrzucane w różnych miejscach pokoju). Jest na to rada - pilot uniwersalny. W tym momencie odezwą się głosy: przecież często takie sterowniki otrzymujemy gratis z amplitunerem czy telewizorem. To prawda, czasami sterowniki te się sprawdzą, jednak w 90% przypadków nie spełnią wszystkich naszych oczekiwań. Przetestowaliśmy kilka zaawansowanych pilotów, które "grają" w rożnych ligach. Niektóre są tanie i dość proste, inne bardzo drogie, ale przypominające raczej minikomputery przenośne. Każdy powinien tu znaleźć coś dla siebie, nawet ten, kto ma w domu system złożony z kilkunastu, a może nawet kilkudziesięciu elementów sterowanych pilotem (chociażby systemy z bezprzewodowym sterowaniem oświetlenia, zasłon, projektora i ekranu włącznie). Wszystkim polecamy zapoznanie się z nowym rozwiązaniem z zakresu reprodukcji obrazu - systemem Pixel Plus Philipsa, który zwiększa rozdzielczość linii na ekranie. Testom poddaliśmy najnowszy telewizor wyposażony w ten wynalazek, a o rezultatach tego spotkania można przeczytać kilka stron dalej.

W tak gorącym okresie przedświątecznych zakupów nie mogło oczywiście zabraknąć testów licznie wprowadzanych do sklepów nowości: odtwarzaczy DVD, wielokanałowych zestawów głośnikowych oraz kilku urządzeń o przeznaczeniu komputerowym. Radzimy zwrócić uwagę na rubrykę PC Kino, bo urządzenia, które się tam znalazły, to prawdziwe hity dostępne na rynku dopiero od niedawna.

Cambridge Audio M500

M500 należy do grupy solidnych uniwersalnych pilotów o mniej krzykliwej stylistyce.

Pilot ma jednak duże możliwości, które pozwalają na nazwanie go zaawansowanym centrum zarządzania systemem kina domowego. W obsłudze urządzenia mogą jednak przeszkadzać jego wymiary. Są zbyt duże i osoby o mniejszych dłoniach prawdopodobnie będą musiały trzymać go obiema rękami. Na górze sterownika ulokowano dwuwierszowy wyświetlacz LCD, na którym pokazywane są ostatnio wybrane funkcje oraz mniej istotne z punktu widzenia użytkownika informacje, takie jak dzień tygodnia, data i godzina. Poniżej znajduje się główna i najczęściej używana część pilota, czyli 10 klawiszy wyboru źródeł, strzałki nawigacyjne, klawisze sterowania podstawowymi funkcjami (play, power, przewijanie itp.) i klawiatura numeryczna. Ostatni segment składający się z 20 niewielkich klawiszy ukryto pod odsuwaną klapką. Są tam guziki kolorowe, co w naturalny sposób pomoże przy obsłudze telegazety. Wszystkie dostępne klawisze rozmieszczono ergonomicznie i nazwano je logicznie. Programowanie pilota przebiega łatwo. Najpierw trzeba wcisnąć klawisz learn, a następnie wybrać źródło, którego pilota zamierzamy symulować. Następnie należy wybrać kolejno klawisze, które mają być mapowane, i wciskając te same funkcje na klawiszu macierzystym przesłać ich kod do pamięci pilota M500.

Dostępna jest też opcja zaprogramowania makr, które pozwalają na uruchomienie wielu funkcji za przyciśnięciem jednego klawisza. Z boku pilota znajduje się klawisz uaktywniający podświetlanie klawiatury, co pozwala na komfortową obsługę pilota w nocy. Wśród ciekawostek M500 warto wymienić Timer, pozwalający na zaprogramowanie uaktywniania określonych funkcji o określonej godzinie, oraz sensor światła wyłączający podświetlanie w warunkach dobrego oświetlenia.

Informacje

Typ pilot uniwersalny

Cena 555 zł

Dystrybutor Decibel,http://www.decibel.com.pl

Funkcje Timer, sleep, możliwość zaprogramowania do 10 pilotów, 20 makr, czujnik oświetlenia zewnętrznego, podświetlana klawiatura