Pilot w palcach

Na targach urządzeń bezprzewodowych w Japonii, odbyła się premiera systemu o nazwie UbiChip, który umożliwia zdalne sterowanie różnymi urządzeniami za pomocą... puknięć palcami.

Pilot w palcach

UbiChip

Twórcą tego niecodziennego urządzenia jest pracujący pod w firmie NTT, Masaaki Fukumoto. Jego wynalazek, zakładany na nadgarstek, analizuje drgania kości powstające podczas "stukania" palcami - może rozróżnić nawet 30 różnych "sekwencji puknięć". Każdej z nich można przypisać wybrane polecenie - np. włączenie/wyłączenie telewizora. Na prezentacji, która odbyła się w środę na targach bezprzewodowych urządzeń w Tokio, autor wynalazku zaprezentował działanie UbiChip'a na przykładzie włączania i wyłączania światła w pomieszczeniu.

Za pomocą UbiChip'a można sterować wybranymi urządzeniami za pomocą... stuknięć palcami. Istnieje możliwość swoistego wykorzystania kodu Morse'a, gdyż wynalazek odróżnia nawet 30 różnych sekwencji stuknięć, a do każdej z nich przypisać można inną czynność.

Japończyk Masaaki Fukumoto jest autorem kilku innych niecodziennych wynalazków - przykładowo urządzenia o nazwie Bone-phone, czyli "kostnego telefonu", którego działanie polegało na przekazywaniu sygnału audio na kości ręki w postaci drgań - aby usłyszeć dźwięk użytkownik "telefonu" musiał włożyć palec do ucha, zaś zainicjowanie rozmowy odbywało się po "pstryknięciu" palcami.

Masaaki Fukumoto zapowiada kontynuację rozwoju swoich wynalazków, jednak w najbliższych latach nie należy spodziewać się ich na półkach sklepowych.