Piloty uniwersalne

Problem wielości sterowników używanychw kinie domowym może rozwiązać zastosowanie pilota uniwersalnego.Przetestowaliśmy najciekawsze z nich,a także - tradycyjniejak co miesiąc - wybrane urządzenia kina domowego: projektory DLP, zaawansowane amplitunery, tani odtwarzacz DVD/DivX oraz ciekawe i niedrogie zestawy kolumn.


Problem wielości sterowników używanychw kinie domowym może rozwiązać zastosowanie pilota uniwersalnego.Przetestowaliśmy najciekawsze z nich,a także - tradycyjniejak co miesiąc - wybrane urządzenia kina domowego: projektory DLP, zaawansowane amplitunery, tani odtwarzacz DVD/DivX oraz ciekawe i niedrogie zestawy kolumn.

Jedną z największych uciążliwości posiadania w domu kilku urządzeń AV jest konieczność korzystania z wielu pilotów zdalnego sterowania. Realnym rozwiązaniem tego problemu jest zastąpienie ich jednym pilotem uniwersalnym, który nie tylko umożliwi sterowanie wszystkimi urządzeniami, lecz pozwoli także na uruchomienie wielu funkcji w ustalonej kolejności po naciśnięciu tylko jednego klawisza. Co ciekawe, nie zawsze konieczne jest dokupowanie takiego specjalnego pilota. Wielu użytkowników, kupując zaawansowane modele amplitunerów, nie zdaje sobie sprawy z tego, że te standardowo dołączone do tych wzmacniaczy sterowniki mogą pełnić rolę pilotów uniwersalnych umożliwiających kontrolę kilku urządzeń różnych marek.

Kopiowanie pilotów

Ponieważ rolą takiego urządzenia jest zastąpienie wielu sterowników, każdy w miarę zaawansowany pilot uniwersalny ma wbudowaną pamięć, w której zapisano setki, a czasem nawet tysiące kodów podczerwieni pilotów różnych marek. Modele z wyświetlaczami elektro-luminescencyjnymi lub ciekłokrystalicznymi, które mogą prezentować na swych dotykowych ekranach obraz klawiatury, często są przystosowane do wizualizacji układu klawiszy zbliżonego do tego, jaki jest w kopiowanym pilocie. Wszystkie te udogodnienia w praktyce okazują się niewystarczające, bowiem nawet dobrze odwzorowane klawiatury na pilocie uniwersalnym nie dają dostępu do wszystkich funkcji oferowanych przez sterowniki oryginalne. Niezbędne staje się samodzielne dostrojenie uniwersalnego sterownika, poprzez "nauczenie" go kodów konkretnego pilota. Operacja taka jest prosta i sprowadza się do nakierowania na siebie kontrolerów sygnałów podczerwonych, które w pilotach uniwersalnych są zdolne do przechwytywania i zapamiętywania kodów IR. W ten sposób na pilocie wielofunkcyjnym możemy idealnie odwzorować wszelkie funkcje nawet kilku pilotów.

Lista komend - makra

Istotną cechą pilotów uniwersalnych, niezwykle ułatwiającą obsługę sprzętu AV, jest możliwość tworzenia makr, czyli ustalania listy poleceń, które mają być automatycznie wykonywane. Wyposażenie tych urządzeń w pamięć pozwala na przypisanie jednemu, często dowolnemu klawiszowi całej sekwencji wybranych wcześniej funkcji (więcej o tym piszemy na stronie 15).

Nie tylko podczerwień

Obecnie większość pilotów do sterowania urządzeniami elektroniki użytkowej wykorzystuje promienie podczerwieni. Wadą takiego rozwiązania jest stosunkowo mały zasięg (kilka metrów) i konieczność widzenia się obu urządzeń - pilota i np. amplitunera. Alternatywną metodą zdalnego sterowania jest wykorzystanie sygnałów radiowych. Wtedy urządzenia nie muszą się widzieć (fale radiowe przechodzą nawet przez ściany), a zasięg się znacznie zwiększa. Niektóre piloty uniwersalne od razu są zdolne do komunikacji radiowej. Inne, tak jak np. iPronto, są przystosowane do współpracy ze specjalnymi przystawkami, które w zależności od potrzeb przekształcają sygnał radiowy na podczerwony i odwrotnie.

Idealny panel

Piloty z dotykowymi ekranami LCD, zarówno monochromatycznymi, jak i kolorowymi, dostarczane są z oprogramowaniem pozwalającym na samodzielne tworzenie elementów graficznych służących do zbudowania panelu sterowania prezentowanego na pilocie. Z poziomu komputera można też tworzyć makra, przypisywać funkcje wybranym przyciskom i przyporządkowywać określone kody urządzeń. To bardzo wygodne rozwiązanie, choć nie zawsze optymalne. Jeśli użytkownik nie jest zaawansowanym internautą, a w przypadku urządzeń z kontrolerem sieci Wi-Fi (np. pilot iPronto) nie posiada punktu dostępowego sieci bezprzewodowej, konfiguracja pilota może okazać się bardzo kłopotliwa.

W niektórych pilotach bez kontaktu z komputerem nie uda się np. zaktualizować kodów urządzeń, czy też przegrać nowych wzorów paneli do pamięci sterownika. Warto na to zwrócić uwagę przy wybieraniu modelu uniwersalnego pilota.

W tym wydaniu publikujemy testy kilku wybranych sterowników uniwersalnych i - tradycyjnie jak co miesiąc - różnych elementów kina domowego. Przetestowaliśmy m.in. ciekawe projektory DLP, wyposażone w zaawansowane układy optyczne i przetworniki DMD wysokiej rozdzielczości. Użytkowników planujących instalację zestawu kinowego w dużym pomieszczeniu zainteresują testy dwóch bardzo wydajnych amplitunerów firm Denon i Harman/Kardon. Mają one zbliżoną cenę, jednak różnią się dość znacznie pod względem wyposażenia i brzmienia. Inną ciekawą propozycją jest test brytyjskich kolumn audiofilskiej marki Tannoy sprzedawanych w cenie supermarketowych zestawów, które są przeznaczone do grania w niewielkich pomieszczeniach.