Pine GeForce4 MX440

Pine jako kolejny producent kart graficznych zaprezentował zestaw urządzeń wyposażonych w nową linię procesorów NVIDIA GeForce4 MX i Ti.

Pine jako kolejny producent kart graficznych zaprezentował zestaw urządzeń wyposażonych w nową linię procesorów NVIDIA GeForce4 MX i Ti.

Karty z procesorami Ti nie dotarły jeszcze do naszej redakcji, natomiast do testu otrzymaliśmy model z wolniejszej, ekonomicznej serii MX, który wyposażono w stosunkowo mało wydajny procesor graficzny MX440. Opisywana karta ma 64 MB szybkiej pamięci DDR SDRAM pracującej z częstotliwością taktowania 400 MHz. Model ma krzyżowy kontroler pamięci, który powinien przyspieszać zarządzanie strumieniem danych. Niestety, okrojenie układu w stosunku do modeli Ti powoduje, że strata wydajności jest w MX znaczna. Jako że MX440 demonem szybkości nie jest, producent wyposażył procesor jedynie w radiator o przeciętnych wymiarach i na dodatek pozbawiony wentylatora. Pamięci nie mają żadnego chłodzenia, chociażby w postaci radiatorów. Oczywiście przy taktowaniu 400 MHz są one zbędne, ale ich brak nie pozwala na podkręcenie częstotliwości pracy. Na śledziu znajdziemy jedynie wyjście analogowe D-Sub oraz wyjście telewizyjne S-Video. Nie ma niestety złącza cyfrowego DVI, co uniemożliwia pracę na dwóch monitorach. Jeśli chodzi o jakość wykonania, to nie mamy do niej zastrzeżeń. Ze względu na wydajność kartę można zakwalifikować do grupy produktów przeznaczonych dla masowego odbiorcy, jednak z pewnością nie zapalonego gracza czy grafika. Poziom wydajności odpowiada produktom starszych serii GeForce2 PRO, GeForce2 Ti i jest znacznie niższy niż produktów z procesorami GeForce3 Ti 200.

Producent Pine, www.pinexfx.com

Informacje Compact Komputery tel. (85) 7465904 www.compact.pl

Cena 550 zł